„Polska za pół ceny” to pilotażowy projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki, który ma promować krajową turystykę, zachęcać Polaków do uprawiania turystyki w kraju, a podmioty świadczące usługi turystyczne – do uatrakcyjniania ofert.

Wiceminister sportu Dawid Lasek odpowiedzialny za turystykę zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Rzeszowie, że pilotażowy projekt zostanie przeprowadzony we wrześniu br.

Wyjaśnił, że podmioty uczestniczące w projekcie będą oferować swoje usługi za niższe ceny.

W pierwszej kolejności projekt zostanie skierowany do państwowych osób prawnych, czyli instytucji, które świadczą usługi w zakresie szeroko rozumianej turystyki. Zdaniem Laska w kraju jest ich kilkaset. Są to np. centralne ośrodki sportu, które mają bazę hotelową, sportową i turystyczną.

„Są też inne podmioty, które zależą od państwa i mają takie usługi w swoich katalogach. Więc to będzie coś, za co możemy ręczyć, gwarantować, i pokazać też pewien przykład” – mówił wiceminister.

W kolejnych latach do akcji będzie zapraszany sektor prywatny.

„To jest akcja pilotażowa. Chcemy zebrać pewne doświadczenia, ale też pójdzie bardzo jasny sygnał, że jesteśmy wszyscy gotowi do tego, żeby podjąć próbę wzmożenia popytu wewnętrznego na turystykę krajową” – mówił wiceminister w Rzeszowie.

Według obecnej na konferencji wojewody podkarpackiego Ewy Leniart projekt „Polska za pół ceny” jest ofertą, którą należy skierować do Polaków, aby zainteresować ich południem woj. podkarpackiego, czyli np. Bieszczadami, i jednocześnie otworzyć Bieszczady na turystów.

Jak zauważyła, proces ten od pewnego czasu już trwa, a na potwierdzenie tego podała, że tylko jednego dnia – 1 maja – Bieszczadzki Park Narodowy odwiedziło około 4 tys. osób.

„Są to realne możliwości, które należy wykorzystać dla rozwoju naszego województwa. Ponieważ te 4 tys. osób może zostać w Bieszczadach nie tylko na jeden dzień, ale jeżeli oferta turystyczna będzie pełniejsza, zorganizujemy im czas, turyści zostaną na dłużej” – podkreśliła wojewoda.

Chodzi o przekonanie turystów, że Podkarpacie jest trakcyjne turystycznie; a świadczących usługi turystyczne, że warto się wspólnie organizować i przedstawić kompleksowe oferty.

Projekt „Polska za pół ceny” to jedno z działań resortu, którego celem będzie przede wszystkim wzbudzenie popytu na turystykę krajową poprzez pokazanie samym Polakom, że nasz kraj jest atrakcyjny turystycznie, że „jest wart tego, żeby poświęcić czas, pieniądze na to żeby go zwiedzać, poznawać”.

źródło: Kurier PAP

Zobacz również: