70% polskich firm płaci lub płaciło zawyżone składki wypadkowe – wynika z tegorocznego raportu „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa”. Jedynie do końca 2016 r. przedsiębiorcy mogą ubiegać się w ZUS o zwrot nadpłaty za ostatnie 10 lat. Potem będzie to możliwe tylko za okres do pięciu lat wstecz.

Przedsiębiorstwa mogą starać się o zwrot części opłaconych składek wypadkowych dlatego, że ich wysokość – ustalana indywidualnie dla każdej firmy – w większości przypadków nie jest wyliczana optymalnie. „Z naszych doświadczeń wynika, że składki wypadkowe są przez przedsiębiorców często nadpłacane, co powoduje nadmierne obciążenia” – mówi serwisowi infoWire.pl adwokat Grzegorz Piliszek, menedżer projektu w Dziale Doradztwa Podatkowego w Zespole People Advisory Services z EY.

Nadpłata, którą można próbować odzyskać, czasami wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych. Aby ustalić, czy opłacone przez nas składki wypadkowe nie były przypadkiem zawyżone, konieczna jest dokładna analiza dokumentacji przedsiębiorstwa. Warto zwrócić się w tym celu do wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej. Jeśli okaże się, że są szanse na zwrot pieniędzy, powinniśmy zgłosić się do ZUS.

Zobacz również: