Papież Franciszek ogłosił w czwartek, że powoła komisję, która rozważy możliwość ustanowienia diakonatu kobiet, jaki istniał w pierwszych wiekach Kościoła. Papież oświadczył, że jest taka możliwość.
Sprawa ta pojawiła się podczas rozmowy Franciszka z przełożonymi zakonów żeńskich w Watykanie. W czasie audiencji dla 900-osobowej delegacji Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych papieża zapytano, dlaczego Kościół wyklucza kobiety z posługi diakonów. Zakonnice przypomniały mu, że kobiety pełniły taką rolę w pierwszym okresie chrześcijaństwa. Następnie zapytano, czy możliwe byłoby powołanie „oficjalnej komisji, która przestudiuje tę kwestię”.
Franciszek odpowiedział, że kilka lat temu rozmawiał o tej sprawie z „mądrym profesorem”, który badał posługę kobiet jako diakonów w pierwszych wiekach Kościoła – relacjonują media. Ujawnił, że pytał naukowca, na czym polegała ich rola i czy miały one święcenia. Profesor odpowiedział mu, że nie jest to jasne.
„Powołać oficjalną komisję, która będzie mogła przestudiować tę kwestię? Myślę, że tak. Byłoby dla Kościoła dobrze, gdyby to wyjaśnić. Zgadzam się. Porozmawiam, by coś takiego zrobić” – oświadczył papież.
„Wydaje mi się, że przyda się komisja, która wszystko dobrze wyjaśni” – dodał.
źródło: Kurier PAP

Zobacz również: