W niedzielę, 15 maja, rozpocznie się kolejny sezon Koncertów Chopinowskich, jednej z najstarszych imprez muzycznych w stolicy, kulturalnej wizytówki Warszawy, odbywającej się Łazienkach Królewskich nieprzerwanie od 1959 roku.

Koncerty Chopinowskie organizowane są w Łazienkach Królewskich od połowy maja do końca września. W każdą niedzielę występy wybitnych pianistów odbywają się dwukrotnie: o godzinie 12.00 i 16.00.

Koncerty w Łazienkach są znaną na całym świecie atrakcją turystyczną i kulturalną  stolicy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy – Rzesze słuchaczy przychodzą dla muzyki naszego kompozytora, a także dla urody i wyjątkowości miejsca, w którym można jej posłuchać.

Apogeum zainteresowania koncerty przeżywały w 2010 r. Wówczas na całym świecie obchodzony był Rok Chopinowski, przypadający w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Wśród uczestników obchodów był, biorący udział w licznych koncertach i projektach, Karol Radziwonowicz – jeden z najlepszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina. To właśnie on zagra na otwarcie tegorocznego sezonu 15 maja. Jako drugi, swój koncert da Łukasz Krupiński – 24-letni zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów. Taki dobór wykonawców na inaugurację jest czytelnym znakiem tego, że organizatorzy – Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, stawiają zarówno na dojrzałość i klasyczne podejście, jak i młodość oraz nowatorstwo.

Dla każdego z pianistów występ w tak szczególnej scenerii jest wielką nobilitacją i wyrazem uznania. Publiczność, zawsze licznie przybywająca pod monument natchnionego kompozytora, jest z roku na rok coraz lepiej muzycznie wyedukowana. Ogromna w tym zasługa Koncertów Chopinowskich, które świetnie wpisują się w popularyzację sztuki wyższej w sposób współczesny i otwarty. Warto się o tym przekonać.

W załączeniu kalendarz koncertów.

Organizator: Stołeczna Estrada. Partnerzy: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Mecenasem 57. sezonu Koncertów Chopinowskich jest Lotnisko Chopina w Warszawie.

źródło: UM Warszawa

Zobacz również: