Kuchnia śródziemnomorska doceniona została przez smakoszy na całym świecie. Potrawy przyrządzone zgodnie z południowo-europejską tradycją odnajdziemy w kartach restauracji, zarówno w Paryżu, Berlinie, jak i Nowym Jorku czy Toronto.

Na szczęście nie trzeba jechać do słonecznej Italii, żeby posmakować śródziemnomorskich specjałów. Podravka wychodzi naprzeciw fanom południowej kuchni, przedstawiając serie produktów niezbędnych przy przygotowywaniu tych aromatycznych dań.

Przecier pomidorowy to podstawa do przygotowania wielu sosów, kremów czy nawet całych potraw. Użycie najwyższej jakości pomidorów, wyrastających w słonecznej Chorwacji, zapewnia mu niepowtarzalny smak. Oprócz klasycznej wersji istnieje też ta doprawiona wyrazistą cebulką i aromatycznym czosnkiem, dodając mu bardziej wyrazistych akcentów.

Oprócz przecierów można zakupić też pomidory w całości, bez skórki, lub takie przekrojone na mniejsze kawałki. Co najważniejsze, produkty Podravki nie zawierają konserwantów, soli ani sztucznych dodatków.

Podstawą kuchni śródziemnomorskiej są makarony. Podravka posiada w swojej ofercie najwyższej jakości makarony produkowane w 100% z wysokogatunkowej pszenicy durum. Do wyboru są rozmaite kształty, od klasycznego spaghetti, przez uwielbiane przez miłośników carbonary penne, do popularnych świderków, komponujących się wspaniale z dużymi kawałkami mięsa lub warzyw.

Oprócz przetworów pomidorowych i makaronów, Podravka oferuje również aromatyczne pasty warzywne.

Idealnie sprawdzają się jako dodatek do pizzy, tostów czy nawet prostych kanapek. Mogą też służyć jako zdrowy dodatek do grilla. Produkowane są z naturalnych składników.

Zastosowanie świeżych warzyw, takich jak papryka, bakłażan czy pomidor oraz chorwacka receptura gwarantują im znakomity smak.

Dla naszych Czytelników mamy do rozlosowania 5 kompletów produktów od Podravki.  Aby je otrzymać, wystarczy wysłać sms pod numer 72051 (2 zł + VAT), o treści: Express.po kropce podravka oraz imię i nazwisko. Na sms-y czekamy do 15 maja, do godziny 12.00.

Zobacz również: