W przypadającą 2 maja 2016 r. 100. rocznicę urodzin znanego aktora został zainaugurowany Rok Wacława Kowalskiego w gminie Brwinów.

Zaczęło się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy rondzie w centrum miasta, którego dokonali wspólnie syn Wacława Kowalskiego – Jan Bartłomiej Kowalski – oraz burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński. Tablica, która jest uzupełnieniem szlaku „Poznaj Brwinów”, zawiera życiorys, kadry z kilku filmów, zdjęcia „brwinowskie” z uroczystości w LO oraz OSP, a także fotografie z albumu rodzinnego aktora, który w Brwinowie mieszkał przez 35 lat i jest pochowany na tutejszym cmentarzu.

 Później obchody przeniosły się do parku miejskiego. Przez całe popołudnie można było zwiedzać udostępniony dla mieszkańców pałac zakupiony przez gminę pół roku temu. Około ośmiuset osób obejrzało wnętrza pałacu oraz dobudowanej obok auli wykładowej. W najbliższych latach gmina planuje jego remont i przeznaczenie na działalność kulturalną.

 100-lecie urodzin aktora było okazją do przypomnienia jego postaci poprzez wystawę plenerową oraz do powrotu do wspomnień retro: plener malarski na trawie, tańczenie charlestona i warsztaty artystyczne, koncert muzyki filmowej i film dokumentalny podkreślały jednocześnie klimat „z epoki” oraz klimat „filmowy”.

 Punktualnie o godz. 18 został oficjalnie zainaugurowany Rok Wacława Kowalskiego w gminie Brwinów. Burmistrz Arkadiusz Kosiński oraz przewodniczący Komitetu Obchodów Roku Wacława Kowalskiego w gminie Brwinów Henryk Tybuś zaprosili mieszkańców do wspólnego świętowania 100 urodzin aktora. Obchody Roku Wacława Kowalskiego potrwają do 27 października 2016 r.

 

 

 

 

 

 

Zobacz również: