W 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda apelował o zapatrzenie się w jej twórców, w ich odwagę i zrozumienie dla istoty spraw państwowych.

Ocenił też, że należy się pochylić nad konstytucją z 1997 r., dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować nowe rozwiązania.

– Ale przygotować je nie tylko w gabinetach, przygotować je także w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo reprezentowane także poprzez wiele organizacji, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, posłów, senatorów – dodał.

Podkreślił, że konstytucja powinna zostać przedyskutowana, a każdy jej punkt omówiony, tak, żeby naród ostatecznie przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe konstytucję mógł spokojnie zatwierdzić, w przekonaniu każdego obywatela, że rozumie jej postanowienia i wie dokładnie, co one dla niego oznaczają.

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda wziął udział w koncercie pieśni patriotycznych „Vivat 3 Maj” zorganizowanym na Placu Teatralnym w Warszawie.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas otwarcia wernisażu prezentującego oryginalny rękopis konstytucji podkreślił, że Konstytucja 3 Maja była ustawą wyrażającą mądrość polskiej wspólnoty narodowej.

źródło: http://kurier.pap.pl/

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Zobacz również: