W kwietniowy weekend, 23-24 kwietnia w Błońskim Centrum Kultury odbył się dwudniowy Dzień Dawcy Szpiku. Dzień, na który czeka każda osoba zmagająca się z chorobą nowotworową krwi, jaką najczęściej jest ostra białaczka szpikowa (oraz niemal 100 innych chorób układu krwiotwórczego).

Ponieważ w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się o tej poważnej chorobie, dostaje tym samym wyrok na swoje zdrowie i życie. Jedyną szansą dla tych osób jest przeszczep szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Rejestracja w Centrum Kultury, polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z podstawowymi danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą dwóch sterylnych pałeczek. Rejestracja zawsze jest bezbolesna i bezpłatna tak jak również cały proces przeszczepu komórek macierzystych w momencie znalezienia swojego „bliźniaka genetycznego”. Ważnym celem dla organizatorów akcji przy okazji rejestracji było udzielanie odpowiedzi na pytania i wątpliwości potencjalnych dawców i tym samym obalanie wielu mitów dotyczących dawstwa szpiku. Jednak najistotniejszych zamysłem Dnia Dawcy Szpiku było pozyskanie kolejnych potencjalnych Dawców.

Akcja zakończyła się ze świetnym wynikiem, bo z 86. nowymi szansami na życie dla chorych Pacjentów. Organizatorem wydarzenia była wolontariuszka Anna Makowiecka, dla której kwestia choroby nowotworowej – białaczki nie jest obca, przy udziale i wsparciu Fundacji DKMS Polska.

BP UM

Zobacz również: