Baśnie od zawsze uczą, ale i bawią. Teraz ten radosny, magiczny świat zawita również do dzieci w warszawskich szpitalach. Dzięki wspólnemu projektowi Fundacji „Dr Clown” i Kulczyk Foundation mali pacjenci w Warszawie będą mogli zapomnieć o bólu i chorobie. Otrzymają w prezencie książeczki z bajecznymi wierszami i kolorowankami oraz wezmą udział w konkursie i warsztatach.

Fundacja „Dr Clown” już od 17 lat prowadzi terapię śmiechem i zabawą (geloterapię) w polskich szpitalach. Wolontariusze Fundacji, bawiąc, likwidują stres i napięcia spowodowane nietypową i często bardzo trudną sytuacją chorych dzieci. Teraz Fundacja „Dr Clown” przekaże małym pacjentom stołecznych placówek „Mądre bajki z całego świata. Wierszyki i kolorowanki”, wydane przez Kulczyk Foundation. Do rąk dzieci trafią tu 2 tysiące książeczek.

Chcemy nieść uśmiech chorym dzieciom i sprawić, aby zapomniały o chorobie, bolesnych zabiegach
i smutku rozłąki z najbliższymi
– podkreśla Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.

Gdy dzieci są chore, powinniśmy zawalczyć o ich uśmiech, o zaciekawienie, które pozwoli na chwilę zapomnieć o szpitalu – tłumaczy Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation.

„Mądre bajki z całego świata. Wierszyki i kolorowanki” to 17 wierszyków i 17 odpowiadających im kolorowanek nawiązujących do baśni z 9 krajów świata, w których swą pomoc niosła Kulczyk Foundation. Patronat merytoryczny nad publikacją objął Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Naszą misją jest leczyć smutek małych pacjentów. Odpowiednio dobrane baśnie i wierszyki pomagają wnieść radość i otuchę w świat chorych dzieci oraz nadzieję na przezwyciężenie problemów – wyjaśnia Anna Mossakowska, Pełnomocnik warszawskiego oddziału Fundacji „Dr Clown”.

Akcja wystartowała w drugiej połowie kwietnia i potrwa około miesiąca lub do wyczerpania zapasów. Obejmie cztery warszawskie szpitale, w których, między innymi, działa Fundacja „Dr Clown”: Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Szpital Dziecięcy im. prof. dr. J. Bogdanowicza, Warszawski Szpital Dla Dzieci i Instytut Matki i Dziecka.

Mali pacjenci Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. J. Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie wezmą dodatkowo udział w kreatywnych warsztatach. Dzieci, wraz z Animatorami Fundacji „Dr Clown” będą czytać z maluchami baśnie i wierszyki wydane przez Kulczyk Foundation i malować obraz, przedstawiający najważniejsze dla nich wartości. Akcja zostanie uwieńczona wystawą prac małych pacjentów z całej Polski. Dodatkowo, wszystkie dzieci, które otrzymają książeczkę, będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym z atrakcyjnymi nagrodami.

Podobne działania zostaną przeprowadzone w pozostałych 23 lokalnych oddziałach Fundacji „Dr Clown”. W sumie do rąk dzieci z blisko 70 szpitali w całej Polsce trafi 27 tysięcy książek.

_MG_8562 _MG_8481

Zobacz również: