Od 12 do 15 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich swoje inwestycje zaprezentują w całej Polsce beneficjenci funduszy unijnych.

Będzie można z bliska zobaczyć niedostępne na co dzień wnętrza innowacyjnych firm produkcyjnych, laboratoria, kulisy teatrów, czy obiekty sportowe.

„Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce, która już od dwóch lat cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających. W poprzednich edycjach w całym kraju odbyły się setki imprez prezentujących tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki funduszom europejskim” – podkreśla Ministerstwo Rozwoju.

Szansę na zaprezentowanie swoich projektów – jak dodaje resort – mają nie tylko ci, którzy realizują duże, spektakularne inwestycje z pieniędzy unijnych, ale również ci, którzy funkcjonują wyłącznie na rynku lokalnym.

Dzięki akcji będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień wnętrza innowacyjnych firm produkcyjnych czy skorzystać z darmowych wejść do obiektów sportowych.

Wszystkie atrakcje można znaleźć na stronie www.dniotwarte.eu.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie – 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro. Z pieniędzy UE od początku naszego członkostwa sfinansowano około 200 tysięcy projektów.

W nowej perspektywie UE wsparcie funduszy unijnych obejmie te dziedziny, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki. Pieniądze mają trafić m.in. na badania naukowe, budowę dróg, koleje, transport publiczny, rozwój przedsiębiorczości czy infrastruktury szerokopasmowego internetu oraz aktywizację zawodową bezrobotnych.

Ok. 40 proc. funduszy polityki spójności będą zarządzały samorządy województw. To ponad 31 mld euro.

źródło: http://kurier.pap.pl/

Zobacz również: