Zdaniem szefa MSWiA opozycja wykorzystuje samorząd do prowadzenia sporu politycznego. Uchwały dotyczące Trybunału Konstytucyjnego są – jak ocenił Błaszczak – naruszeniem kompetencji samorządu. Jedynym właściwym zachowaniem jest uchylenie tych uchwał przez wojewodę – dodał.

– To jest naruszenie kompetencji samorządu. Samorząd nie jest powołany do tego, aby uczestniczył w sporach politycznych, które dotyczą Trybunału Konstytucyjnego – tak Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji skomentował uchwały podjęte w ostatnim czasie przez kilka sejmików wojewódzkich i rad miejskich, których autorzy zobowiązali się do przestrzegania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego niezależnie od tego, czy zostaną one opublikowane.

Jak stwierdził podczas wizyty w Katowicach minister Błaszczak odbiera takie sytuacje jako kolejny dowód na działanie „totalnej opozycji”, która wykorzystuje samorządy do prowadzenia sporu politycznego. – Mamy do czynienia z samorządami zdominowanymi przez radnych PO, które to właśnie takie uchwały podejmują – ocenił szef MSWiA. Jak podkreślił tego typu uchwały są „w sposób oczywisty sprzeczne z obowiązującym prawem”.

– To prowadzi do anarchii. Do zburzenia porządku prawnego. A wojewoda stoi na straży przestrzegania prawa i jedynym właściwym zachowaniem jest uchylenie tych uchwał – podkreślił minister Błaszczak.

źródło: portalsamorzadowy.pl/ fot. www.mswia.gov.pl

Zobacz również: