Rok 2016 jest dla Łowicza rokiem szczególnym, gdyż obchodzi on w tym czasie 880 lecie swojego istnienia! Pierwsza wzmianka o Łowiczu, pojawiła się z bulli papieża Innocentego II wydanej 7 lipca 1136 r. w Pizie. Łowicz występuje tam pod nazwą Loviche, a sam dokument zatwierdza prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich, nadanych kościołowi przez księcia z rodu Piastów. W związku z tym faktem w Łowiczu odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych, turystycznych i sportowych upamiętniających to ważne dla miasta wydarzenie.

Uroczystości jubileuszowe trwać będą cały rok, a zainaugurowane zostały koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbył się, 18 marca 2016 r. w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury. Kolejnym punktem jubileuszowego programu była promocja kroniki dziejów Łowicza Władysława Tarczyńskiego „Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść…” w opracowaniu naukowym Marka Wojtylaka.

Główne uroczystości Jubileuszowe odbędą się 7 lipca. Wówczas na maszt na Rondzie Niepodległości zawieszona zostanie flaga Łowicza. Tego samego dnia odbędzie się także uroczysta msza święta w intencji miasta i jego mieszkańców. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej.

Jak przystało na Jubileusz, towarzyszy mu specjalne logo, które przedstawia jedną z historycznych pieczęci miasta w formie współczesnego kodu QR. Budowa kodu umożliwia jego umieszczenie i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera. Można go np. przypisać do dowolnej strony internetowej, której odczyt możliwy będzie, po wcześniejszym jego zeskanowaniu, na przenośnych urządzeniach tj. telefon czy tablet. Autorem logo jest znany łowicki grafik Jacek Rutkowski.

www.lowicz.eu

Zobacz również: