Telewizja Polska kwestionuje rzetelność badań oglądalności swoich kanałów, przeprowadzonych przez AGB Nielsen Media Research sp. z o.o.. Firma ta jest monopolista na polskim rynku telemetrii.

W związku z tym przesłano stosowne oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „W związku z budzącymi wątpliwości raportami firmy AGB Nielsen Media Research sp. z o.o., od 2011 r. Telewizja Polska kierując się zasadą transparentności i rzetelności zwróciła się w dniu 14 kwietnia br. do Nielsena o udostępnienie kodów pocztowych uczestników tzw. panelu badawczego. Dane te, respektując wymóg ochrony danych osobowych, w łatwy i czytelny sposób potwierdziłyby geograficzną reprezentatywność doboru grupy badanych telewidzów”.

Telewizja Polska, jest jednym z głównych klientów Nielsena. I jak podkreślają władze TVP płaci za jego usługi wiele milionów złotych. W związku z tym, jak czytamy w oświadczeniu TVP: „wyraża zaniepokojenie, że pomimo upływu prawie dwóch tygodni Nielsen Audience Measurement zwleka z udostępnieniem tych danych”.

Jak informują wirtualnemedia.pl Nielsen nie prześle jednak Telewizji Polskiej kodów pocztowych miejscowości, w których zamieszkują paneliści: „Na podstawie tej danej nadawca może przybliżyć się do identyfikacji panelisty. Jesteśmy zobligowani umowami z respondentami, że ich dane nie zostaną nikomu udostępnione. Musimy respektować te zasady” – stwierdzają szefowie Nielsena.

Niewykluczone, że sytuacja ta doprowadzi do powstania narodowego instytutu badawczego.

jes

Zobacz również: