Wśród przyczyn miażdżycy wymienia się zbyt wysoki poziom homocysteiny. Za jej nadmiar odpowiedzialne są niedobory witaminy z grupy B. Istotną rolę ma także kwas foliowy, który musi zostać przekształcony do formy aktywnej. Czasami jednak zdarza się tak, że zaburza to mutacja w genie MTHFR. Aby ustrzec się przed postępem miażdżycy, warto więc wziąć pod uwagę badanie pod kątem tej mutacji.

Nadmiar homocysteiny spowodowany mutacją genu MTHFR
Mutacja MTHFR zaburza przyswajanie kwasu foliowego, który powinien naturalnie regulować poziom homocysteiny w organizmie. Jest bowiem niezbędny w procesie metylacji, podczas którego homocysteina powinna być przekształcana w inne, nieszkodzące substancje. Obecność mutacji MTHFR zwiększa więc ryzyko wystąpienia hiperhomocysteinemii, prowadząc tym samym do rozwoju miażdżycy. Osobom posiadającym zmiany w genie MTHFR zaleca się zwykle przyjmowanie kwasu foliowego w zmetylowanej formie. W takiej postaci jest on lepiej wchłanialny i może brać udział w przetwarzaniu homocysteiny.
Miażdżyca – jak chronić się przed jej postępem? 
Warto upewnić się, czy nasz organizm właściwie przekształca kwas foliowy. Można to zrobić, wykonując badanie genetyczne pod kątem mutacji genu MTHFR. Polega ono na analizie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Jego wyniki pozwalają na odpowiednie zbilansowanie diety i utrzymanie zdrowego poziomu homocysteiny. Tym samym pomagają przeciwdziałać m.in. rozwojowi miażdżycy. Następnie o właściwą suplementację kwasem foliowym lub jego zmetylowaną formą. Można też dostarczać go do organizmu w naturalnych produktach (np. wątróbce czy roślinach strączkowych). Warto także wyeliminować z diety szkodliwy cholesterol.
Homocysteina cholesterolem XXI wieku
Miażdżyca to choroba polegająca na zwężaniu się żył i tętnic. Jest spowodowana odkładaniem się na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych zbędnych substancji, takich jak cholesterol czy kolagen (tworzą one tzw. blaszkę miażdżycową). To długotrwały, postępujący proces mogący prowadzić do całkowitego zamknięcia tętnicy i odcięcia dopływu krwi do narządów. Rozwój miażdżycy może przyspieszać nadmiar homocysteiny, która uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych. Zwiększa to ich podatność na odkładanie się cholesterolu i innych substancji, a tym samym sprzyja pojawianiu się zmian miażdżycowych.
Kamila Rogowicz, testDNA, www.testdna.pl/

 

Zobacz również: