Przygotowując się do zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zademonstrowali swoje umiejętności.  Policjanci zaprezentowali między innymi desant ze śmigłowca, zjazd policjantów po linie z wieży i inscenizację dynamicznego zatrzymania przestępcy.

– Funkcjonariusze polskiej Policji są świetnie przygotowani do wykonywania swoich zadań. Są sprawni, są dobrze wyszkoleni, dysponują odpowiednim sprzętem żeby zapewnić bezpieczeństwo podczas wszystkich sytuacji, które tego wymagają – powiedział po zakończeniu pokazów minister Mariusz Błaszczak.

Minister wspomniał również członków służb antyterrorystycznych, którzy oddali życie na służbie –  podkom. Piotra Molaka, śmiertelnie rannego w wybuchu bomby przy ulicy Ostrobramskiej w 1996 r. oraz podkom. Dariusza Marciniaka i nadkom. Mariana Szczuckiego, poległych podczas tragicznej akcji w Magdalence w 2003 r.

– Słowa policyjnej przysięgi, które składa każdy policjant, zgodnie z którą będzie strzegł bezpieczeństwa państwa i obywateli nawet z narażeniem zdrowia lub życia, w przypadku antyterrorystów mają bardzo duże znaczenie – tak szef MSWiA podkreślał poświęcenie funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych.

ćwiczenia 4

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce po ćwiczeniach, minister Błaszczak odpowiadał między innymi na pytania dotyczące zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO w Warszawie. Minister zapewnił, że służby są dobrze przygotowane do tych zadań.

– Mamy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom i z tego obowiązku się wywiążemy  – powiedział szef MSWiA.

Minister Błaszczak wraz z Komendantem Głównym Policji  nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem oraz szefem BOA KGP kom. Dariuszem Ziębą oddali również cześć poległym na służbie funkcjonariuszom.

Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP jest jednostką wiodącą pod kątem działań antyterrorystycznych w Polsce i podlega Komendantowi Głównemu Policji. Pracuje w nim 181 funkcjonariuszy. Podczas procedury rekrutacyjnej na jedno wolne miejsce zgłasza się od kilku do kilkunastu policjantów.  Jednostka wykonuje również zadania polegające na zatrzymywaniu najbardziej niebezpiecznych przestępców.

ćwiczenia2

W ubiegłym roku, tylko na wyposażenie policjantów BOA wydano ponad 10 mln zł. W 2016 r. zaplanowano na ten cel porównywalne środki – w kwocie ok. 10 mln zł. Dzięki tym środkom m.in. wymieniono całą broń szturmową tj. zakupiono nowoczesne karabiny. Ponadto służby antyterrorystyczne wyposażono m.in. w specjalistyczne kombinezony. W ubiegłym roku zakupiono również bardzo istotne z punktu widzenia Światowych Dni Młodzieży Ruchome Stanowisko Dowodzenia.  Antyterroryści corocznie odbywają szkolenia specjalistyczne, tylko w ubiegłym roku ćwiczyli w gronie międzynarodowym na terenie Estonii, a na terenie Polski, kilkukrotnie brali udział w dużych ćwiczeniach np. w warszawskim metrze. W 2016 roku, BOA jako jedyna jednostka antyterrorystyczna w Europie, koordynuje wyszkolenie snajperskie innych podobnych jednostek w Unii Europejskiej.

ćwiczenia 3

źródło: policja.pl

Zobacz również: