Firma WISS z Bielska-Białej podpisała kontrakt z przedstawicielami estońskiej Straży Pożarnej oraz MSW, na dostarczenie nowoczesnych samochodów specjalnych. W sumie do naszych wschodnich partnerów, za kwotę 22 mln euro (tj. około 95 mln złotych), trafi 86 pojazdów.

Pierwsze gotowe maszyny bielskiej firmy zostaną dostarczone i zaprezentowane klientom już latem tego roku. Po zaakceptowaniu przez odbiorców dwóch pojazdów i kontenera, uruchomiona zostanie produkcja i dostawa pozostałych sztuk.

W ramach umowy, firma WISS wyprodukuje trzy typy pojazdów. Pierwszym będzie ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P400 z napędem 4×4. Pojazd zostanie wyposażony w dużą ilość sprzętu ratowniczo-gaśniczego, jak np. zestaw narzędzi hydraulicznych, narzędzia ratownicze, zestaw pilarek, przenośne urządzenie gaśnicze CAFS, motopompę, zestaw węży oraz drabiny. W sumie do estońskiej straży pożarnej trafi 46 sztuk tych samochodów.

Drugi z kolei jest ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P310, który jest przystosowany do przewozu dużej ilości wody. Pojazd posiada zbiornik o pojemności 9 tysięcy litrów oraz pompę pożarniczą o wydajności 3 tysiące litrów na minutę. Estońska straż pożarna zamówiła 26 tych pojazdów.

Ostatnią zamówioną maszyną jest kontener na środki gaśnicze. Zbiornik oraz zabudowa kontenera wykonane są z materiału kompozytowego, odpornego na korozję oraz działanie wody morskiej. Do naszych wschodnich partnerów trafi 14 takich kontenerów.

Dostawy do odbiorcy w Estonii odbywać się będą w kilku partiach w 2017 roku.  Po dostawie, wszyscy strażacy zostaną przeszkoleni z obsługi pojazdów, przez wykwalifikowany zespół inżynierów i szkoleniowców – mówi Mariusz Rosa, prezes WISS.

Zamówienie dla estońskiej straży pożarnej to trzeci co do wielkości zagraniczny kontrakt podpisany przez firmę WISS. W sumie przedsiębiorstwo zdobyło kontrakty na kwotę ponad 127 mln euro. Za 56 mln euro wysłało na Słowację m.in. pojazdy służb ratowniczych. Do Estonii dostarczy ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze oraz kontenery. Natomiast kolejne kontrakty podpisane zostały z Czechami (20 mln euro), Bułgarią (20 mln euro), Rumunią, (5 mln euro) czy Niemcami (4 mln euro). Za współpracę na arenie międzynarodowej, firma została w kwietniu wyróżniona tytułem Orły Eksportu.

Zobacz również: