Na wsparcie merytoryczne i pomoc w uzyskaniu finansowania będą mogli liczyć młodzi przedsiębiorcy – to efekt podpisanego przez ARP, Uniwersytet Śląski i powiat cieszyński listu intencyjnego w sprawie utworzenia akceleratora gier wideo w Cieszynie.

Cieszyński akcelerator będzie wspierał absolwentów kierunków związanych z tworzeniem gier w zakładaniu własnych firm. Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć też na pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, prowadzeniu księgowości. Oprócz tego będzie można ubiegać się o finansowanie działań marketingowych, np. kosztów targów.

– Jesteście potrzebni tu w Polsce. Jest tu dla was miejsce, dla waszej aktywności, dla waszych talentów, dla waszych umiejętności, ciężkiej pracy. Chcemy was zatrzymać w kraju – podkreślił szef MSP Dawid Jackiewicz.

Jak mówił, wartość rynku gier wideo na świecie jest szacowana na ponad 100 mld dolarów.

– W Polsce to prawie 2 mld zł. Jesteśmy przekonani, że w perspektywie najbliższych lat Polska – z 23. miejsca w Europie – stanie się bardzo poważnym graczem, miejscem działalności młodych informatyków. Wejdziemy do pierwszej dziesiątki, a 2 mld zł przeistoczą się w 20 mld dolarów – dodał minister skarbu.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniła, że jej resort będzie wspierał budowę akceleratora w Cieszynie.

– Chcemy, aby „zwinne” małe sektory mogły się dobrze rozwijać, aby kreatywni, młodzi polscy twórcy nie szukali szybko po ukończeniu swoich studiów miejsca do rozwoju poza granicami Polski, ale aby mogli robić to tutaj – podkreśliła wiceszefowa MR.

Dodała, że 5 proc. polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych stanowią gry komputerowe i wideo. Wyraziła nadzieję, że ten eksport będzie jeszcze większy, m.in. dzięki cieszyńskiemu projektowi.

– Uruchomienie akceleratora będzie dodatkowym impulsem rozwojowym dla branży. Chcemy, aby w Polsce powstawało jak najwięcej światowych hitów, na miarę słynnego „Wiedźmina” – mówił z kolei prezes ARP Marcin Chludziński.

Partnerem merytorycznym projektu jest zamiejscowy Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, który kształci studentów na kierunku: projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Infrastrukturę akceleratorowi ma zapewnić powiat cieszyński, a wsparcie finansowe – Agencja Rozwoju Przemysłu.

 

http://kurier.pap.pl/

Zobacz również: