Dom Spotkań z Historią zapraszana na spotkanie Wiera Gran – narodziny gwiazdy i czarna legenda w setną rocznicę urodzin pieśniarki, gwiazdy przedwojennej Warszawy, która podczas okupacji występowała w warszawskim getcie. Nazywano ją Wiera Magnes.

 Wieczór rozpoczniemy pokazem filmu dokumentalnego „Wiera Gran” (2011, 66′), a po projekcji zapraszamy na spotkanie z Marią Zmarz-Koczanowicz, reżyserką filmu, autorką znakomitych filmów dokumentalnych, wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej oraz Agatą Tuszyńską, cenioną pisarką i reportażystką, autorką książki „Oskarżona Wiera Gran”. Prowadzenie: Małgorzata Purzyńska.

 Kim była Wiera Gran słynna żydowska pieśniarka przedwojennej Warszawy, a potem getta? Niesłusznie skrzywdzoną kobietą czy człowiekiem ratującym życie za wszelką cenę? Miała niewiele ponad dwadzieścia lat, gdy stała się gwiazdą warszawskich kabaretów. Podczas okupacji śpiewała piosenki o miłości w kawiarni Sztuka, w warszawskim getcie. Nazwano ją Wiera Magnes, na występy przychodzono tłumnie, także z aryjskiej strony. Jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła likwidację getta, by wkrótce po zakończeniu wojny zostać oskarżoną o kolaborację. Pierwsze dochodzenie umorzono w ciągu kilku miesięcy, kolejne procesy również kończyły się uniewinnieniem. Plotki i pomówienia jednak nie ucichły. W 1950 roku Gran wyemigrowała do Izraela, ale piętno kolaborantki ścigało ją przez całe życie, tak w Izraelu, jak później w Wenezueli i Francji.

Wstęp wolny.

Zobacz również: