Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem w procesie ubiegania się o pracę. Również w przypadku stażystów ma ona ogromne znaczenie. Doświadczony rekruter bez problemów dostrzeże potencjał kandydata, ale też wykryje wszystkie jego słabości.

Jak zaprezentować się z najlepszej strony? Czy rozmowa o staż różni się od rozmowy o pracę? Czym się wyróżnić, jeśli nie posiadamy doświadczenia zawodowego? – na te pytania odpowiada Marta Lebuda, specjalista ds. rekrutacji, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji” zainicjowanego przez Gedeon Richter.

Kandydaci bez doświadczenia także mają szansę zdobyć wymarzony staż lub pracę.Na tle innych osób mogą wyróżnić się umiejętnościami zdobytymi w toku nauki. Może to być uczestnictwo w kołach naukowych, bądź organizacjach studenckich. Cenne będzie także dobre przygotowanie się pod kątem wiedzy nt. firmy, do której zgłaszają się na rozmowę rekrutacyjną. Pokaże to  motywację i determinację kandydata oraz udowodni, że wybór potencjalnego pracodawcy jest świadomy – podkreśla Marta Lebuda, specjalista ds. rekrutacji, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji”.

Jak zdobyć przewagę i pokazać swój potencjał?

W przypadku kandydatów, którzy podejmują pierwsze wyzwania zawodowe kluczowe jest również pokazanie zaangażowania i umiejętności szybkiego przyswajania wiedzy. O zaangażowaniu najlepiej świadczy to, w jaki sposób przygotował się on do rozmowy. Aby to udowodnić kandydat powinien sprawdzić:

Czym dokładnie zajmuje się firma – jakie realizuje projekty, z jakimi wyzwaniami się mierzy i jakimi sukcesami może się pochwalić;

Jaki jest profil poszukiwanego kandydata oraz jakie wartości są szczególnie pożądane na stanowisku na które aplikuje;

Z kim odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna (Warto pamiętać, że nawet drobne szczegóły na temat zainteresowań rekrutera mogą pomóc nawiązać dobre relacje!)

Pracodawcy bardzo cenią sobie kompetentnych i dociekliwych kandydatów, którzy brak doświadczenia nadrabiają wiedzą i umiejętnością pozyskiwania informacji. Przed rozmową warto zastanowić się, jak opowiedzieć o swoich kompetencjach w taki sposób, aby były one spójne z wymaganiami pracodawcy. Kandydat na stażystę powinien skupić się na zdobytych osiągnięciach i wartościach, które może wnieść do zespołu– dodaje Marta Lebuda.

Jak Cię widzą – tak Cię oceniają?

Jak podkreślają eksperci wiedza i motywacja są najważniejsze w ubieganiu się o pracę. Jednak poza atutami merytorycznymi należy zadbać o odpowiednią prezencję i profesjonalny wizerunek. Jedną z najbardziej cenionych cech jest m.in. punktualność. Warto więc przyjść na rozmowę 5-10 minut przed czasem.

Rekrutując pracowników bardzo często zwracam uwagę na ubiór kandydata. Powinien on być schludny i stosunkowo elegancki. U Pań cenię przede wszystkim skromność – proste ciemne spodnie czy spódnica za kolano w połączeniu z klasyczną marynarką będą najlepszym rozwiązaniem. W przypadku Panów postawiłabym na  klasyczny, dzienny garnitur lub ciemne spodnie z odpowiednio dobraną marynarką. Ubiór, który wybieramy jest wbrew pozorom bardzo istotny – to on obok mowy ciała tworzy pierwsze wrażenie kandydata – wyjaśnia Marta Lebuda, specjalista ds. rekrutacji, ekspert programu „Recepta na sukces w farmacji”

Czego pracodawcy oczekują od przyszłych stażystów?

Szczególną uwagę zwracamy na umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków
i kojarzenia faktów. U kandydatów ogromne znaczenie mają: wysoka kultura osobista, formalny język, opanowanie, otwartość, szczerość i prawdziwość zachowań. Pytania, które im zadajemy  najczęściej mają pokazać, czy są kreatywni, zaradni i czy  potrafią wyciągać logiczne wnioski  –
mówi dr Paweł Rakowski, Kierownik Działu Medycznego firmy Gedeon Richter.

Na zakończenie każdej rozmowy kwalifikacyjnej, nawet na staż, kandydat ma możliwość zadawania pytań. Ich treść powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Nawet jedno niezbyt profesjonalne pytanie może zrobić złe wrażenie na rekruterze. O co warto zapytać?

Dobrze widziane są zawsze pytania o kulturę organizacyjną firmy czy szanse na dalszy rozwój w jej strukturach. Świadczą one o zaangażowaniu kandydata i jego poważnym podejściu do poszukiwanej pracy. Jeżeli ktoś wiąże przyszłość z daną firmą zawsze powinien zapytać, jakie możliwości ona oferuje – tłumaczy Marta Lebuda.

Zobacz również: