11 kwietnia 2016 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody laureatom plebiscytu Polska Architektura 2015. Na uroczystości pojawiło się około 150 architektów za całej Polski.

To już ósma edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowana przez Grupę Sztuka Architektury.  Jak co roku na wiosnę internauci oraz jury wybierali najciekawsze realizacje minionego roku, docenili najpiękniejsze budynki, wnętrza i ogrody. Wszystkie te trzy dziedziny projektowania są ze sobą związane, współistnieją i uzupełniają się nawzajem, ale jednocześnie wymagają od projektantów zupełnie innych zdolności i pomysłów.

Podczas gali, laureaci odebrali nagrody, a wszyscy zaproszeni goście mogli wymienić się uwagami i spostrzeżeniami podczas kończącego imprezę bankietu. Intelektualne wprowadzenie, krótki wykład na temat tożsamości polskiej architektury wygłosiła w czasie imprezy prof. Marta Leśniakowska. A o doświadczeniach przejścia od zawodu architekta do dizajnera i o decyzji, by zacząć samodzielnie produkować najwyższej jakości przedmioty opowiedziała dr Anna Vonhausen.

Plebiscyt Polska Architektura 2015 – to nagrody dla budynków, wnętrz i ogrodów oraz Grand Prix, nagroda dla najlepszej realizacji roku ze wszystkich nominowanych obiektów, bez przyporządkowania do żadnej kategorii.

Ten prestiżowy tytuł zdobyło Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, dzieło znanej i cenionej pracowni JEMS Architekci. Swoje nagrody w plebiscycie jak zawsze przyznali internauci, osobno nominowane obiekty oceniało jury, składające się z laureatów poprzednich edycji. Według internautów najlepszym obiektem użyteczności publicznej, wybudowanym w 2015 roku było Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach projektu biura WXCA; najlepszym obiektem mieszkaniowym zaś rewitalizacja młyna w Szamotułach, dzieło pracowni Tekktura Projekt. Jury wśród obiektów użyteczności publicznej najwyżej oceniło Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (proj. JEMS Architekci), zaś najlepszym domem uznało Living-Garden House w Katowicach (proj. KWK Promes).

Najwięej głosów publiczności w kategorii wnętrza publiczne zdobyła Restauracja Mizu Sushi zaprojektowana przez Inter-arch Architekci natomiast najlepszym wnętrzem w kategorii publiczne okazała się aranżacja domu w szarościach autorstwa COCO Pracownia projektowania wnętrz. Jury nieco inaczej oddało swoje głosy. Wśród wnętrz publicznych zwyciężyła Herbaciarnia Odette znajdująca się w Warszawie autorstwa UGO Architecture natomiast wśród wnętrz prywatnych zdecydowanie królowało mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez Projekt i…

W kategorii krajobraz najlepszą przestrzenią publiczną w głosowaniu internautów okazała się IV odsłona Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie przygotowana przez firmę Multidekor. W kategorii ogrody prywatne publiczność wybrała ogród przy zabytkowym dworku w Gdańsku  zaprojektowany przez Pracownię Sztuki Ogrodowej. Według jury najlepszą przestrzenią publiczną okazały się Bulwary wiślane w Warszawie zaprojektowane przez RS Architektura Krajobrazu zaś najlepsza realizacja prywatną został ogród na dachu w Warszawie autorstwa Emside Architektura Krajobrazu.

Plebiscyt Polska Architektura 2015 od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i z roku na rok zyskuje na prestiżu – to nagroda, o którą warto się ubiegać. Liczny udział architektów, projektantów czy związanych z architektoniczną branżą producentów w finałowej gali tylko potwierdza ten fakt. Dookoła nas co roku powstają setki nowych obiektów, oglądamy kolejne wnętrza czy tereny zielone – warto zwracać na nie uwagę, ale i nagradzać te najlepsze, bo dzięki nim przecież mamy szansę wciąż podnosić jakość otaczającej nas przestrzeni oraz jakość realizowanych projektów. Bo trzeba równać do tych najlepszych. Plebiscyt Polska Architektura 2015 chce ich doceniać i pokazywać.

 

Zobacz również: