W siedzibie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim 12 kwietnia uroczyście podpisano list intencyjny w sprawie organizacji Głównych Obchodów Roku Henryka Sienkiewicza na Mazowszu.

1

W ramach obchodów w dniu 28 maja odbędzie się piknik historyczny na Polanie w Lipkowie w Gminie Stare Babice, pn.: „Pojedynek podpułkownika kozackiego Jurko Bohuna z imć Panem Michałem Wołodyjowskim”. Głównym organizatorem obchodów jest Powiat Warszawski Zachodni w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Gminą Stare Babice, Gminą Izabelin, Dzielnicą Bemowo, Kampinoskim Parkiem Narodowym oraz Lokalną Grupą Działania „Między Wisłą a Kampinosem”. Uroczystości odbędą się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika.
Podpisanie dokumentu odbyło się w sarmackiej oprawie przygotowanej przez grupę „Sarmackie Dziedzictwo” z Bydgoszczy, która zorganizuje rekonstrukcje historyczną
w Lipkowie. List intencyjny została podpisany przez organizatorów gęsim piórem i czarnym atramentem. W trakcie spotkania zaproszeni goście mogli skosztować specjalnie przygotowanych smakołyków, tureckiej chałwy oraz zapoznać się z dawnym orężem i wysłuchać opowieści o zwyczajach polskiej szlachty . Na koniec spotkania wszyscy przenieśli się przed gmach budynku Starostwa Powiatu aby zobaczy
pokaz walki na szable, która jest preludium do pojedynku Jurko Bohuna z Wołodyjowskim, który będzie głównym wydarzeniem pikniku historycznego w Lipkowie.

Zobacz również: