Znamy nazwiska dziesięciu finalistów piątej, jubileuszowej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Nominowani to wizjonerzy, działacze społeczni oraz prawdziwi bohaterowie polskiej przedsiębiorczości wyłonieni przez Kapitułę Nagrody z grona kilkuset kandydatów z całej Polski. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się16 maja 2016 r. w Warszawie.

 Finaliści nominowani w piątej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta:

W kategorii „Sukces”

 • Dariusz Miłek – Prezes i twórca potęgi działającej na rynku obuwia Grupy CCC, która jest największą detaliczną spółką obuwniczą w Europie Środkowej i największym producentem butów w Europie. CCC w ciągu roku sprzedaje ponad 32 mln par obuwia w 16 krajach. Zatrudnia 7000 osób w Polsce i 11000 w całej grupie kapitałowej. Jest właścicielem największego i najbardziej nowoczesnego tego typu centrum logistycznego w Europie Środkowej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej
  w Polkowicach.
 • Piotr Prajsnar – twórca sukcesu spółki Cloud Technologies, którą założył w 2011 roku. Firma szybko stała się głównym innowatorem na rynkach polskim i europejskim w technologiach służących przetwarzaniu i monetyzacji Big Data w chmurze obliczeniowej. Cloud Technologies zarządza największą platformą danych o internautach w tej części Europy i jest najszybciej rosnącą spółką na rynku NewConnect, na którym zadebiutowała w 2012 roku.
 • Jarosław Sawko i Piotr Sikora – Założyciele Platige Image, polskiego studia filmowego, produkcyjnego i animacyjnego, które w ciągu 19 lat istnienia zdobyło ponad 200 najważniejszych branżowych nagród i nominacji m.in. do Oskarów, Złotych Lwów i Złotej Palmy. Zatrudnia ponad 250 doświadczonych artystów. Realizuje produkcje reklamowe na rynki zagraniczne dla takich marek jak Lego, Kellog’s, Discovery Channel, czy Vodafone,a także szeroko nagradzane produkcje artystyczne i projekty specjalne. Produkuje również cinematiki do serii gier Wiedźmin.
W kategorii „Wizja i Innowacje”
 • Andreas Glenz – Pomysłodawca i założyciel firmy Prevac będącej wiodącym na świecie producentem aparatury naukowo-badawczej działającej w warunkach wysokiej i ultra-wysokiej próżni. Urządzenia PREVAC pozwalają zajrzeć w głąb materii i pracować nad komponowaniem nowych materiałów na poziomie nano-cząstek. Dzięki eksperymentom na sprzęcie PREVAC powstają materiały wykorzystywane w praktycznie każdej z dziedzin życia codziennego jak np. nowe gatunki stali, tworzyw sztucznych,powłoki antyście­ralne na narzędziach, zastawki serca, implanty, ogniwa fotowoltaiczne, czy nawet technologia leczenia nowotworów. PREVAC zatrudnia blisko 240 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, działa od 20 lat i obsługuje klientów z 63 krajów.
 • Bartosz Gonczarek – Prezes i współzałożyciel spółki Explain Everything z biurami we Wrocławiu i Nowym Jorku. Spółka ze startupu przeistoczyła się w międzynarodową firmę popularyzującą innowacyjny, polski produkt. Explain Everything to aplikacja, która działa jak tablica interaktywna pozwalająca na wymianę pomysłów lub koncepcji. Od momentu premiery w 2011 roku została pobrana przez ponad 3 mln użytkowników. Znajduje się w Top 100 iPad Paid Apps w USA, a w Australii wTop 10 Overall iPad Paid Apps. Jest zainstalowana naokoło 12% iPadów używanych w amerykańskiej edukacji. Spółka jest liderem w swojej kategorii, szybko się rozwija, pozyskała 2 mln USD finansowania od funduszy inwestycyjnych z Europy i USA.
 • Tomasz Kułakowski – Pomysłodawca i Prezes firmy CodiLime zatrudniającej w Polsce i Kalifornii ponad 150 matematyków i informatyków(do końca 2016 r.– 250).CodiLime rozwija i wdraża u klientów własny produkt z zakresu uczenia maszynowego i analizy danych, dostarcza narzędzie typu business intelligence (Dealavo.com), a także świadczy usługi z zakresu budowy i zarządzania rozległymi sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwa sieci.Powstała w czerwcu 2011 roku.Swoje usługi świadczy głównie w USA, Japonii i Izraelu dla firm takich jak: At&T, Gigaspaces, Amazon czy Hortonworks.Zlecenia zagraniczne przynoszą niemal 100% przychodów CodiLime.
W kategorii „Działalność Społeczna”
 • ks.Andrzej Augustyński – Inicjator powstania i przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA, organizacji pożytku publicznego, działającej w zakresie wychowania, sportu i terapii młodzieży. Jest nie tylko duchownym rzymskokatolickim, ale przede wszystkim przedsiębiorcą społecznym. Przez ponad 20 lat tworzył SIEMACHĘ sprawiając, że dziś jest to największa tego typu organizacja społeczna w Polsce zapewniająca codziennie ponad 2 tys. młodych ludzi możliwość rozwoju osobistego, społecznego i edukacyjnego.
 • Anita Kucharska-Dziedzic – Pomysłodawczyni i Prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, które zajmuje się edukacją, prewencją, interwencjami i pomocą skierowaną przede wszystkim do kobiet, które padają ofiarą przemocy domowej. Działa w ramach 13 placówek na terenie województwa lubuskiego oraz zróżnicowanych programów pomocowych, które w latach 2014-2015 pomogły 3500 ofiarom przestępstw, pozwoliły przeszkolić 16 tys. młodych ludzi, a także wydać ponad 300 tys. sztuk publikacji edukacyjnych.
 • Barbara Sadowska – Psycholog, założycielka (wraz z mężem) Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”. Fundacja została założona w roku 1989 w odpowiedzi na liczne problemy społeczne okresu transformacji ustrojowej w Polsce. Od 25 lat walczy z wykluczeniem społecznym re-integrując przez przedsiębiorczość marginalizowane i wykluczone grupy społeczne w Polsce. Rozwija także sieć wsparcia dla migrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w Irlandii, Anglii, Holandii, Belgii, Kanadzie. Ogólnopolski program Barki obejmuje in. 50 Centrów Integracji Społecznej, które pomagają rocznie ok. 7 tys. osób w trudnościach życiowych.
 • Wojciech Wilk – Założyciel i fundator Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, fundacji niosącej pomoc humanitarną i rozwojową w 8 krajach Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy Wschodniej. Są to m.in. pomoc medyczna i ratunkowa dla ofiar klęsk żywiołowych i kryzysów humanitarnych (Nepal, iracki Kurdystan), pomoc humanitarna dla uchodźców (Liban, Ukraina), a także pomoc rozwojowa (Palestyna, Tadżykistan), czy w zakresie edukacji i ochrony zdrowia (Etiopia, Południowy Sudan). PCPM prowadzi działalność od 2006 roku, projekty pomocowe są zawsze realizowane pod polską flagą. Jest jedną z największych polskich organizacji pozarządowych niosących pomoc poza granicami Polski

Zobacz również: