Polskie florecistki walczące w składzie: Martyna Długosz, Julia Chrzanowska, Julia Walczyk i Anna Szymczak wywalczyły złote medale mistrzostw świata juniorów, które odbywają się we francuskim Bourges.

Biało-czerwone przystąpiły do turnieju rozstawione z numerem  pierwszym. O tym, że są poważnymi kandydatkami do medalu przekonała się na początku drużyna Hong Kongu, która uległa 17:45. W kolejnym meczu, już w ćwierćfinale, Polki pokonały jeszcze wyraźniej Japonki (45:13).

Pierwszy opór podopieczne trenera Pawła Kantorskiego napotkały dopiero w półfinale, gdzie mierzyły się z zespołem Rumunii. Po dwóch pierwszych rundach Polki przegrywały 5:9. Wtedy do walki przystąpiła Anna Szymczak, która pokonała Anę Boldor 10:4 i tym samym wyprowadziła zespół na prowadzenie 15:13. Po dwóch kolejnych pojedynkach przewaga ta wzrosła do 5 trafień (wynik 25:20). Natomiast dwie walki przed końcem Martyna Długosz oddała koleżankom 12-punktową przewagę. Rumunki przegrywały już 23:35. Ostatecznie natarciem w przygotowanie Julia Walczyk zakończyła mecz przy stanie 45:32 dzięki czemu Polki awansowały do finału. Tam czekały na nie Amerykanki.

Mecz zaczął się od niewielkiego prowadzenia Polek, którą udało się powiększyć i już po trzeciej walce było 12:7. Po pojedynkach Martyny Długosz z Iman Blow oraz Julii Walczyk z Morgan Partridge przewaga florecistek znad Wisły wynosiła 10 trafień, a na tablicy widniał wynik 22:12.

W szóstej walce Amerykanki złapały wiatr w żagle i odrobiły część strat. Polki wygrywały już tylko 24:20. Przed ostatnim pojedynkiem przewaga Polek jeszcze zmalała, było 34:32.

Do decydującej walki przystąpiły Julia Walczyk oraz Sabrina Massialas. Amerykanka zdołała wyjść na prowadzenie 37:36, ale później inicjatywę przejęła Polka, która zadała 4 kolejne trafienia. Tego Sabrina Massialas nie potrafiła już odrobić i to biało-czerwone cieszyły się ze zwycięstwa 42:40 oraz złotego medalu!

Brąz wywalczyły Włoszki po tym jak pokonały Rumunki 45:30.

www.msport.gov.pl

Zobacz również: