Instrumenty dęte i perkusyjne, kilkudziesięciu muzyków, dyrygent i koniecznie mażoretki tak wygląda skład tradycyjnych orkiestr dętych. Ich wkład w kulturalne życie naszego regionu jest nie do przecenienia. Trudno sobie wyobrazić duże uroczystości plenerowe bez ich udziału. Dlatego też po rocznej przerwie, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich na Mazowszu organizuje ponownie konkurs na najlepszą orkiestrę dętą w województwie. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 lipca br.

– Poprzednie edycje konkursu cieszyły się bardzo dużą popularnością, a jury nie miało łatwego zadania. To wyjątkowy konkurs, bo liczą się nie tylko umiejętności gry na instrumentach czy repertuar. Niezwykle istotne są również wygląd i choreografia, a udział w nim to doskonała okazja dla muzykujących mieszkańców Mazowsza do podzielenia się swoją pasją z innymi – mówi wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym przyjmowane są zgłoszenia pisemne. W drugim odbędą się przesłuchania uczestników, spośród których jury konkursu wybierze najlepsze orkiestry dęte na Mazowszu. Jest o co walczyć. Pula nagród w konkursie wynosi 12 tys. zł. Pierwsza nagroda wyniesie do 6 tys. zł, druga – do 4 tys. zł, a trzecia – do 2 tys. zł.

Do rywalizacji mogą stanąć orkiestry dęte z terenie województwa mazowieckiego, które działają przy gminach, remizach czy ośrodkach kultury. Chętne orkiestry muszą udokumentować swoją działalność poprzez prezentację kronik, sprawozdań czy relacji w mediach.

Konkurs „Na najlepszą orkiestrę dętą Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” organizowany jest już po raz trzeci. Wszystkie poprzednie edycje były wyjątkowe. Każdy z przystępujących do rywalizacji zespołów zaprezentował komisji i publiczności niezapomniane widowisko. Było barwnie, rytmicznie i głośno. Wśród wykonywanych utworów znalazły się zarówno standardy muzyki klasycznej, jak i przeboje muzyki rozrywkowej w ciekawych aranżacjach. Trzeba jednak pamiętać, że działalność orkiestr dętych nie ogranicza się jedynie do grania. Liczy się też efekt wizualny. Dlatego nie zabrakło kolorowego umundurowania, pokazów musztry i układów choreograficznych. Pierwszą edycję wygrały ex aequo orkiestry OSP Gozdowo i OSP Nadarzyn, a drugą – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 lipca 2016 r. Można je dostarczać osobiście lub listownie na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa
z dopiskiem „Konkurs dla orkiestr dętych”.

Regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie: http://mazowieckie.ksow.pl/news/entry/7526-iii-edycja-konkursu-na-najlepsza-orkiestre-de.html

Zobacz również: