Tester umożliwiający wczesne wykrywanie raka piersi i kuloodporna kamizelka wypełniona płynem to polskie wynalazki, które internauci i czytelnicy miesięcznika „Focus” uznali za najbardziej obiecujące. Oba stworzyły zespoły naukowców z Mazowsza.

Zdaniem głosujących w plebiscycie „Soczewki Focusa” Braster Tester i płynny pancerz wykorzystany  w kamizelce kuloodpornej należą do tych polskich innowacji, które mają szansę podbić świat. Oba wynalazki są bardzo blisko wprowadzenia na rynek.

Te wynalazki uratują życie

 Urządzenie stworzone przez naukowców z firmy BRASTER SA, której laboratoria znajdują się w Szeligach koło Ożarowa Mazowieckiego, jest pierwszym tego typu na świecie. Składa się z ciekłokrystalicznych matryc, które wykrywają i pokazują podwyższoną temperaturę w piersi, co może być pierwszym sygnałem ogniska zmiany nowotworowej. Metoda badania zwana termografią jest uzupełnieniem mammografii i ultrasonografii. Jest prosta w użyciu, bezbolesna i bezpieczna. Produkt ma trafić do indywidualnego konsumenta, dzięki czemu kobiety będą mogły badać piersi samodzielnie
w domu.

Z kolei przy płynnym pancerzu pracowali naukowcy z trzech instytucji – Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi. Opracowali specjalną ciecz, która twardnieje pod wpływem uderzenia. Składa się
z bardzo drobnych cząstek piasku i glikolu. Ten wynalazek może stać się alternatywą dla ciężkich, grubych i niewygodnych kamizelek kuloodpornych. Również pod względem cenowym – co podkreślają pomysłodawcy.

Szansa dla polskich innowacji

Do plebiscytu redakcja miesięcznika „Focus” nominowała innowacje w fazie projektowej, pomysły będące już w trakcie testów, ale też i gotowe produkty. Pracowali nad nimi naukowcy z polskich uczelni, instytucji naukowych, ale także specjaliści z prywatnych firm i informatycy.

–Walka była w tym roku dość wyrównana. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach mieli wyraźną przewagę nad resztą, ale nie tak dużą, jak podczas poprzedniej edycji „Soczewek“. Dla nas jest to dobry sygnał. Oznacza on, że wszystkie nasze nominacje były ciekawe. Zwyciężyły projekty, które albo już są na rynku, albo niedługo się na nim znajdą – komentuje Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika „Focus”.

Gala wręczenia nagród laureatom plebiscytu „Soczewki Focusa 2015” odbyła się 6 kwietnia br.  w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

foto_kamizelka

 

Zobacz również: