W tym roku nowe stojaki na rowery pojawią się na blisko 300 stacjach i przystankach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontują udogodnienia w lokalizacjach zgłoszonych przez pasażerów, lokalne stowarzyszenia i samorządy. Po zakończeniu tegorocznych montaży rowerzyści korzystający z pociągów będą mogli zostawić rowery w sumie przy ponad 1000 stacjach i przystankach w całej Polsce.

Tegoroczny montaż stojaków rowerowych to kolejny etap akcji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zapoczątkowanej w 2014 roku. Zarządca infrastruktury zrealizował oczekiwania pasażerów – rowerzystów, którzy odpowiedzieli na apel PLK ogłoszony na Facebooku. W kilku regionach montaż stojaków zakończy się jeszcze przed wakacjami.

Na początek wakacji 101 nowych stojaków rowerowych otrzymają rowerzyści z Pomorza. Udogodnienia będą m.in. na stacji w Rumii, Tczewie czy Czarnej Wodzie (na linii do Chojnic). Dzięki staraniom Polskich Linii Kolejowych i doskonałej współpracy z samorządami Gdyni i Gdańska, rowerzyści z tych terenów będą mogli korzystać ze stojaków na wszystkich stacjach i przystankach w regionie.

89 stojaków zyskają cykliści podróżujący w rejonie Tarnowskich Gór oraz Częstochowy. Udogodnienia pojawią się między innymi w Myszkowie, Częstochowie Głównej, a także w Żorach, czy Rybniku Towarowym. Po zamontowaniu nowych stojaków rowerzyści z tych okolic będą mieli do dyspozycji w sumie  480 stojaków rowerowych.

48 nowych stojaków zaplanowano na Kujawach, udogodnienia będą m.in. w Jabłonowie Pomorskim czy Mogilnie. Po zakończeniu prac rowerzyści z Kujaw będą mieli do dyspozycji
186 stojaków.

Stojaki rowerowe przy stacjach i przystankach to doskonałe połączenie podróży koleją z jazdą na rowerze. Zarządca infrastruktury wspólnie z przewoźnikami, którzy wyposażają pociągi w rowerowe przedziały udowadniają, że pociąg i rower to dwa przyjazne i uzupełniające się środki transportu. Z rowerem da się podróżować w pociągu, można go również bezpiecznie przypiąć do stojaka w pobliżu stacji i kontynuować podróż. Stojaki na rowery można już dziś spotkać na ponad 700 stacjach i przystankach w całej Polsce.

U-kształtny czyli bezpieczny

Montowane stojaki mają kształt, który pozwala przypiąć bezpiecznie cały pojazd, w dowolnym miejscu ramy oraz najlepiej zabezpiecza rower przed kradzieżą. Stojaki rowerowe montowane
są zwykle jak najbliżej peronów stacji i w miejscach oświetlonych, co dodatkowo zwiększa wygodę i bezpieczeństwo jednośladu.

Trochę historii

Montaż stojaków rowerowych przy stacjach i przystankach kolejowych to akcja, którą PLK rozpoczęły dwa lata temu na swoim fanpage’u. Za pośrednictwem swojego oficjalnego profilu na Facebooku zarządca infrastruktury po raz pierwszy zwrócił się z pytaniem do pasażerów- rowerzystów o potrzeby w tym zakresie. Dzięki odebranym wtedy zgłoszeniom w 2014 roku na 466 stacjach i przystankach w całej Polsce stanęło blisko 3000 stojaków dla rowerów.

Jesienią ubiegłego roku zarządca infrastruktury ponownie poprosił o wskazania nowych lokalizacji dla stojaków rowerowych. Tym razem ankietę zamieszczoną na Facebooku komentowali nie tylko pasażerowie-rowerzyści, ale dołączyły do nich również stowarzyszenia cyklistów i samorządy. Przez miesiąc ankietę zobaczyło ponad 110 tys. osób. PLK czeka na kolejne zgłoszenia i propozycje: https://www.facebook.com/PolskieLinieKolejowe

Zobacz również: