„Wierzymy, że gigatony betonu, żelaza i szkła, które zużyliśmy do budowy nowoczesności, zagwarantują nam nieśmiertelność. Nic bardziej mylnego”.

Czy świat jest gotowy na przyjęcie jeszcze większej ilości cementu, żelaza, aluminium i plastiku?

O ile jeszcze może zwiększyć się konsumpcja materiałów?

Czy względna dematerializacja produkcji doprowadzi do rzeczywistego spadku popytu na surowce?

Współczesny świat stał się zależny od ogromnej ilości materiałów. Doprowadziło to do sytuacji, w której nawet najbardziej efektywne procesy produkcyjne i najwyższy stopień recyklingu mogą nie wystarczyć, aby powstrzymać rosnący popyt na materiały generowane przez wzrost poziomu życia. Książka pokazuje, jakie są koszty wzrostu zużycia materiałów i jakie ma to znaczenie w ekonomii, przemyśle i środowisku.

Vaclav Smil opisuje różnorodność materiałów wykorzystywanych w historii ludzkości – od kamieni i drewna, poprzez stopy metali, różne rodzaje plastiku i sylikonu – szczegółowo wyjaśnia proces ich wydobycia, produkcji i zastosowania. Kluczowym zagadnieniem jest jednak ewolucja – co się zmienia i jaki ma to wpływ na środowisko? Rosnąca eksploatacja materiałów ma przecież swoje ekonomiczne i ekologiczne konsekwencje.

W książce zaprezentowane zostały problemy i ograniczenia, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższej przyszłości. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi publikacja prezentuje problem z wielu różnych perspektyw. W książce nie brakuje również interesujących statystyk, danych i ich analiz.

Vaclav Smil – profesor Uniwersytetu Manitoba, członek kanadyjskiego Royal Society (Science Academy). Otrzymał nagrodę American Association for the Advancement of Science w kategorii Public Understanding of Science and Technology. Jest na liście pięćdziesięciu czołowych światowych myślicieli magazynu „Foreign Policy”.

Jest ulubionym pisarzem Billa Gates’a, a „Tworzenie bogatego świata” („Making the Modern World”) znalazło się na liście sześciu, polecanych przez niego książek.

http://ksiegarnia.pwn.pl/Tworzenie-bogatego-swiata,354943071,p.html

„Tworzenie bogatego świata. Perspektywy w ekonomii, przemyśle, środowisku”

Vaclav Smil

Tłumaczenie: Agnieszka Śmiechowska.

B5, Miękka, s.368

69 zł

ISBN 978-83-01-18527-5

Źródło informacji: Wydawnictwo Naukowe PWN

Zobacz również: