Rok temu kilkanaście szarych i zniszczonych obiektów w Grodzisku ozdobiły kolorowe murale. Ostatni powstał na transformatorze przy ul. Bałtyckiej. Wszystko wiąże się z projektem samorządowców o kolorowaniu miasta. Teraz na trzech kolejnych obiektach powstaną kolejne malowidła.

Nowe murale planowane są w trzech miejscach. Jeden ma powstać w dzielnicy Łąki, zdobiąc ścianę budynku na rogu ulic Ułańskiej i Granicznej, drugi i trzeci na transformatorach w osiedlach: Teligi i Bairda. Taki jest pomysł radnych, co do pomalowania i upiększenia kolejnych miejsc w mieście. Podobnie jak poprzednio lokalizacja malowideł została wybrana ze względu na dobrą widoczność i dużą powierzchnię.

Ale najpierw musi być ogłoszony konkurs dla artystów na składanie swoich propozycji wśród których specjalna komisja wybierze te najlepsze. Wiadomo, że najbardziej pożądane będą projekty nawiązujące bezpośrednio do historii lub współczesności miasta. W poprzednim konkursie wybrano m.in. projekt odzwierciedlający słynnego grodziszczaniania Leonida Teligę, który odbył samotny rejs żaglówką po wodach świata (łódka na ogromnym oceanie), czy projekt współcześnie działającej Młodzieżowej Orkiestry Dętej (muzycy z instrumentami na garażach przy ruchliwej trasie).

Po wyłonieniu zwycięzców i zakończeniu przez nich prac takich murali będzie w mieście już 12. Dotychczas zdobią m.in. garaże przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Teligi oraz garaże przy ul. Armii Krajowej i Wólczyńskiej. Są także przy Dworcu PKP, WKD i na budynkach przy ul. Sadowej, Radońskiej oraz Szczerkowskiego.

am
Fot.Kuba Gajewski

Zobacz również: