W błońskim ratuszu 5 kwietnia odbyło się przekazanie eksponatów znalezionych na terenie gminy Błonie a przechowywanych w Archeologicznym Muzeum Warszawy. Przedmioty znalezione głównie w okolicach rynku przyjęło Muzeum Ziemi Błońskiej – wejdą one w skład wystawy stałej.
Jak powiedziała Katarzyna Meyza – archeolog, kustosz Muzeum Warszawy, przedmioty wykopane w 2011 roku podczas prac ziemnych w trakcie budowy fontanny na rynku świadczą o istnieniu w tym miejscu drewnianej siedziby władz miasta, która spłonęła w XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego.
Największe zainteresowanie Burmistrza Zenona Reszki oraz największą radość Pełnomocnik Burmistrza Wiesławy Wideryńskiej wzbudziły znaleziska dokonane w miejscu kamienicy „Złoty Róg” z 1997 roku – w tym dwa zdobione pucharki z XIVwieku (a więc pamiętające czasy nadania Błoniu praw miejskich!)– dokładnie takie jak znajdowane pod Zamkiem Królewskim w Warszawie.
W spotkaniu udział wzięły również: Helena Koźlicka b. Naczelnik Wydziału Inwestycyjno-Technicznego oraz Elżbieta Tryniszewska – członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej.
Obecnie trwa remont Dworku Poniatówka i adaptacja jego wnętrz do potrzeb Muzeum Ziemi Błońskiej. Jak tylko Muzeum rozgości się po remoncie w swojej nowej siedzibie, przekazane eksponaty będą udostępnione zwiedzającym.
BP UM Błonie

Zobacz również: