Słodko-gorzka opowieść jednego z najbardziej znanych karykaturzystów polskich, który był inicjatorem powołania do życia pisma satyrycznego „Szpilki”, a także pomysłodawcą i założycielem Muzeum Karykatury http://mail.sendingreen.com/c/x4de714r13/w9zd45v670/ w Warszawie.
Obecne wydanie Pamiętników zostało wzbogacone reprodukcjami plakatów i rysunków autora. Dołączono także pierwodruk listów Eryka Lipińskiego do żony z sierpnia 1944 roku z Saskiej Kępy, gdzie zastało go powstanie warszawskie i skąd mógł się jedynie przyglądać płonącej Warszawie, martwiąc się o najbliższych.
Dzieciństwo w Moskwie, szkolne lata i studia na ASP w Warszawie, przedwojenne środowisko artystyczne i pierwsze sukcesy opisuje autor w humorystycznej formie. W czasie wojny był więziony w Oświęcimiu i na Pawiaku. Pracując jako sanitariusz w Dulagu w Pruszkowie, uratował wielu ludzi od wywózki.
Po wojnie zajął się m.in. projektowaniem plakatów filmowych i teatralnych (był jednym z twórców Polskiej Szkoły Plakatu i organizatorem pierwszego Biennale Plakatu), ilustrowaniem książek i pism, pisaniem humorystycznych tekstów do kabaretów i „publigrafiką”.
Był jednym z inicjatorów i pierwszym przewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. Za ukrywanie w czasie okupacji przyjaciół pochodzenia żydowskiego został w 1991 roku uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W Państwowym Wydawnictwie Iskry http://mail.sendingreen.com/c/9itxfxsjht/w9zd45v670/ wydał kilka książek, ale największym powojennym wyzwaniem było stworzenie Muzeum Karykatury http://mail.sendingreen.com/c/uq1329emj1/w9zd45v670/ , jednego z pierwszych na świecie, które istnieje do dziś i nosi jego imię.
Czytaj więcej
http://mail.sendingreen.com/c/hnbclekgbf/w9zd45v670/
Promocji książki towarzyszyć będzie dyskusja, w której udział wezmą:

Zuzanna Lipińska – córka Eryka Lipińskiego, graficzka i ilustratorka, projektantka stron internetowych, autorka logotypu, plakatu reklamowego i strony internetowej Muzeum Karykatury

Tomasz Lipiński – syn Eryka Lipińskiego, muzyk i kompozytor, autor tekstów, wokalista, gitarzysta, lider i współzałożyciel zespołów „Brygada Kryzys” i „Tilt”

Rosław Szaybo – grafik, ilustrator, rysownik satyryczny, fotografik, projektant plakatów, okładek płyt i książek, wieloletni profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Wiesław Uchański – wydawca i kolekcjoner, prezes Wydawnictwa Iskry Sp. z o. o.

Spotkanie poprowadzi Monika Małkowska – krytyczka sztuki i publicystka interesująca się różnymi obliczami kultury zarówno wysokiej jak i popularnej, autorka programów telewizyjnych i radiowych oraz książek o sztuce i szeroko ujętej kulturze

Zobacz również: