We Francji nazywani są Bohémiens, Manouches, Gitans, Tziganes. W Polsce żyje ich około 20 tysięcy, we Francji blisko pół miliona, a w całej Europie 10 milionów. Kim są Romowie? Jaka jest ich historia i tradycje? Jakie miejsce zajmują w dzisiejszym społeczeństwie? 2 kwietnia rozpoczynają się XXVI Dni Kultury Francuskiej „Francja Romów”, organizowane przez Dom Bretanii w Poznaniu, a już 8 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Romów.

W sobotę 2 kwietnia w klubie Blue Note wystąpi Marian Badoï, wybitny romski akordeonista. Badoï w 2012 roku stworzył trio z muzykami zespołu „Les doigts de l’homme” Olivierem Kikteffem (gitara) i Tanguy Blumem (kontrabas). Muzycy zagrają koncert w hołdzie Django Reinhardt, twórcy i legendy gypsy swingu.

W poniedziałek w Czytelni Francuskiej szkoły językowej UAM w Collegium Cegielskiego odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Camargue – francuski Dziki Zachód” i spotkanie z jej autorami – podróżnikami Anną i Mikołajem Wyrzykowskimi na temat tradycji kulturalnych regionu Camargue. Podczas spotkania przewidziany jest konkurs z nagrodami.

Dzień później, w Domu Bretanii zostanie otwarta wystawa fotografii Jeannette Gregori pt. „Saintes-Maries-de-la-Mer – miejsce kultu religijnego Romów”. Saintes-Maries-de-la-Mer to nadmorskie miasteczko na południu Francji, w regionie Camargue, gdzie w maju mają miejsce uroczystości związane z kultem Czarnej Sary – patronki Romów, na które przybywają tysiące romskich pielgrzymów z całej Europy.

Środa i czwartek upłyną pod znakiem projekcji filmowych, na które zaprasza Dom Bretanii i kino Muza.

W piątek 8 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Romów, na który zaprasza prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Anna Markowska, prezes fundacji Bahtałe Roma. Uroczystości rozpoczną się w Sali Białej Urzędu Miasta. Z koncertem wystąpi król czardasza – Miklosz Deki Czureja. Światowej sławy skrzypek jest laureatem poznańskiej nagrody Złotej Pieczęci.

Na dziedzińcu Urzędu Miasta stanie plenerowa wystawa fotografii Bogusława Kaczmarczyka. Reportaż „Osada” ilustruje codzienne życie Romów w słowackiej miejscowości Jarovnice.

Następnie obchody przeniosą się do Domu Bretanii, gdzie wykłady dadzą znawcy kultury romskiej – Marcel Courthiade i Adam Bartosz.

Pełen program wydarzeń w ramach Dni Kultury Francuskiej „Francja Romów” oraz Międzynarodowego Dnia Romów dostępny jest na stronie www.dombretanii.org.pl

www.poznan.pl

Zobacz również: