Dziewięć spektakli, dyskusje, spotkania z twórcami, koncert i multimedialna wystawa. Od 2 do 24 kwietnia w Łodzi odbywać się będzie XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

„W tym roku Festiwal kontynuować będzie rozważania na temat „Kondycji artysty”, a jego głównym tematem będzie „Artysta i jego ograniczenia” – mówi Ewa Pilawska dyrektor artystyczny Festiwalu. Jednym z jego głównych bohaterów będzie wybitny twórca współczesnego teatru – Krzysztof Warlikowski. Festiwal zainauguruje wernisaż multimedialnej wystawy poświęconej jego teatrowi, prezentowanej w kompleksie Monopolis w budynkach dawnego łódzkiego Polmosu. Po wernisażu widzowie obejrzą pierwszy festiwalowy spektakl – „Francuzów” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie. Drugiego dnia Festiwalu zaprosimy widzów na poświęcony osobie Warlikowskiego panel „Teatr, który szuka imienia”, z udziałem m.in. Christiana Longchampa i Georgesa Banu, który poprowadzi Piotr Gruszczyński. W ramach Festiwalu odbędzie się również projekcja opery Alceste z Teatro Real w Madrycie w reżyserii Warlikowskiego, projekcja spektaklu „Krum”, koncert muzyki Pawła Mykietyna oraz pokaz powstały w Nowym Teatrze spektakl „Apokalipsa” w reżyserii Michała Borczucha.

W repertuarze Festiwalu znalazły się przedstawienia m.in. Jana Klaty, Michała Zadary, Jacka Głomba, Jana Englerta. Powstaną również dwie produkcje przygotowane specjalnie na Festiwal. Pierwsza to zrealizowana przez Pawła Szkotaka inscenizacja szekspirowskiej „Miarki za miarkę”. Druga to „Tango Łódź” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Poza tym widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w dyskusjach: „Ciało artysty” (moderator: Małgorzata Leyko) oraz „Artysta i jego ograniczenia” (moderator: Jacek Żakowski).

Festiwal organizuje: Teatr Powszechny w Łodzi

Spektakle prezentowane będą w Teatrze Powszechnym, w EC1 i studiu Opus Film

Strona www: www.powszechny.pl/pl/festiwal

Źródło: Teatr Powszechny w Łodzi

Zobacz również: