?????????????????????????????????????????????????????????????

25% kobiet i 28% mężczyzn z Warszawy cierpi na otyłość. Zdaniem ekspertów problem nie tylko obniża jakość życia, ale również skraca jego długość. Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia) to idealny moment, by skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem.

Otyłość jest jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych i społecznych wśród mieszkańców stolicy – wynika z raportu „Stan zdrowia mieszkańców Warszawy”. Występuje rzadko wśród kobiet poniżej 45 roku życia i młodych mężczyzn. Znaczący wzrost problemu można zauważyć wśród osób w weku 45-54 lat – dotyczy 29% warszawiaków i 23% warszawianek, a powyżej 55 roku co trzeciej osoby.

– Otyłość znacząco obniża jakość życia i skraca jego długość, głównie w wyniku powikłań. Jej rozwojowi zapobiegają prawidłowa kaloryczność spożywanego jedzenia, dostarczanie potrzebnych składników odżywczych oraz aktywność fizyczna – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Bierny jak warszawiak

Jak wynika z raportu stołecznego ratusza, mieszkańcy stolicy prowadzą bierny styl życia. Większość z nich nie wykonuje ciężkiej zawodowej pracy fizycznej – przeważają zajęcia zawodowe związane z małym wydatkiem energetycznym (dotyczy to 85-90% warszawiaków). Stąd niezwykle ważne znaczenie ma regularna aktywność fizyczna w czasie wolnym. Wyniki badania wskazują, że codzienny lub prawie codzienny wysiłek fizyczny trwający przynajmniej 30 minut deklaruje ponad 20% kobiet i nieco ponad 21% mężczyzn. Dwa lub trzy razy w tygodniu ćwiczy około 23% warszawiaków, zaś jeden raz w tygodniu około 13 % kobiet i 16% mężczyzn. Wcale nie ćwiczy co trzeci mieszkaniec Warszawy (około 34% kobiet i 29% mężczyzn), zaś bardzo rzadko ćwiczenia wykonuje około 5% warszawiaków.

Obraz aktywności fizycznej mieszkańców Warszawy trudno uznać za pomyślny. Powinniśmy częściej korzystać z wielu, które daje miasto – parków, basenów, siłowni. Należy jednak pamiętać o systematyczności. To, że cały dzień poświęcimy na aktywność fizyczną, a dwa następne będziemy siedzieć przed telewizorem, nie przyniesie pożądanych efektów. Lepiej pospacerować godzinę dziennie, ale regularnie – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.

 

 

 

Chudnij zdrowo

Sojusznikiem szczupłej sylwetki jest zdrowe odżywianie. Posiłki muszą opierać się na warzywach, owocach, rybach i nabiale. Osoby niezadowolone ze swojej sylwetki nie powinny odchudzać się samodzielnie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest fachowa pomoc dietetyka. Specjalista pomaga ustalić dietę w oparciu o indywidualne cechy
i upodobania.

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy z pacjentami wnikliwy wywiad dietetyczny dotyczący stanu zdrowia, nawyków żywieniowych, upodobań kulinarnych i aktywności fizycznej. Wykonujemy niezbędne badania i pomiary. Dzięki takiej wiedzy możemy zaplanować dietę, która będzie smaczna, przyjemna i zdrowa – zapewnia Danuta Lis, dietetyk w Klinice Demeter.

Ile można schudnąć podczas diety kontrolowanej przez dietetyka? – Miesiąc zbilansowanej diety w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwoli nam stracić nawet pięć kilogramów. To bardzo dużo – ocenia ekspert.

W Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia) z porad dietetyka będzie można skorzystać bezpłatnie. Danuta Lis będzie udzielała spersonalizowanych zaleceń żywieniowych dla osób, które między 14.00 a 18.00 odwiedzą Klinikę Demeter przy ulicy Potockiej. Zapisy odbywają się pod numerem: 22 833 43 43.

Zobacz również: