W ferworze wiosennych porządków, mycia okien czy trzepania dywanów – warto zatroszczyć się również o materac. Podłoże snu powinno być czyszczone minimum raz do roku, aby mogło służyć przez długi czas. Przedstawiamy 5 zasad jak skutecznie czyścić naszego kompana w podróżach do krainy Morfeusza. Porad udzielili nam eksperci z Fabryki Materacy JANPOL.

1. Druga strona medalu

Wiosenne porządki, to idealny moment aby obrócić materac na drugą stronę. Taka zamiana pozwoli na równomierne zużywanie produktu i zdecydowanie przedłuży jego żywotność. Zgodnie z zaleceniami Fabryki Materacy JANPOL taki zabieg powinien mieć miejsce raz na pół roku. Wówczas najbardziej eksploatowane podczas snu miejsca będą mogły wrócić do swojej pierwotnej formy.

2. Zapach snu

Materac pochłania wszystkie zapachy ze swojego otoczenia. Raz na pół roku warto mu zapewnić swoistą formę odświeżenia przy użyciu sprawdzone sody oczyszczonej! To właśnie ona neutralizuje zapachy
i bakterie. Jak wykonać ten zabieg? Wystarczy posypać materac na całej rozciągłości sodą,
a następnie równomiernie rozprowadzić szczotką (lub dłonią) i zostawić na 15-30 minut. Po tym czasie odkurzyć całą powierzchnię. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać przy usuwaniu plam z materaca jest fakt, że to produkty, które łatwo chłoną wodę. Potraktowany przesadną ilością cieczy materac będzie długo schnął, a co za tym idzie może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.

3. Odkurzamy nie tylko podłogę!

Choć może się to wydawać dziwne, to doskonałym sposobem na uchronienie materaca przed powstawaniem plam jest jego regularne odkurzanie! To zabieg, który pozwala także w dużej mierze zadbać o zdrowie osoby śpiącej. Kurz jest siedliskiem różnego rodzaju mikroorganizmów, a regularne odkurzanie znacznie ograniczy jego ilość. Gdy materac zostanie poplamiony – mniejsza zawartość kurzu nie dopuści do powstania dużej plamy.

4. Metoda na plamy

Jeśli osoba jest wrażliwa na środki chemiczne, w przypadku ciężkich do usunięcia plam nie warto sięgać po odplamiacze enzymatyczne. Należy pamiętać, że materac to najbliższe otoczenie człowieka, z którym skóra codziennie ma kontakt. Silne środki chemiczne można
w łatwy sposób zamienić na domowe metody. Doskonałym przykładem enzymatycznego odplamiacza jest 
woda zmieszana z sokiem z cytryny. Przed zastosowaniem takiego specyfiku warto przekonać się jak materac zareaguje na tego typu ekologiczne rozwiązanie
i wykonać próbę na małym kawałku posłania. Kiedy na materacu pojawią się plamy np. z krwi można spróbować usunąć je na kilka sposobów. Pierwszy z nich to użycie 
wody utlenionej, która nie usunie zabrudzeń całkowicie, ale zdecydowanie je zredukuje. Drugim sposobem jest użycie zimnej wody. Często popełnianym błędem jest czyszczenie posłania ciepłą wodą. Czasami substancja, którą chcemy usunąć będzie wchodziła w reakcję z ciepłym roztworem stając się trudniejszą do usunięcia. Sprawdzonym rozwiązaniem na pozostałe plamy jest roztwór wody z sodą. Mieszając jedną część sody oraz dwie części wody, a następnie nakładając na plamę uporamy się z problemem.

5. Pranie popłaca!

Sprawdzonymi i skutecznymi sposobami na ochronę materaca przez zanieczyszczeniami oraz na szybkie jego wyczyszczenie są specjalne pokrowce. Fabryka Materacy JANPOL ma w swojej ofercie produkty wykonane z surowców o zróżnicowanych właściwościach. Główną zaletą takich pokrowców jest możliwość ich zdjęcia i wyprania w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Jest to prosty sposób na odświeżenie łóżka. Pokrowiec to także dodatkowa bariera w razie rozlania płynu. Wystarczy tylko dynamicznie postawić materac do pozycji pionowej, aby uniknąć zamoczenia jego głębszych warstw.
Niektóre z pokrowców firmy posiadają także dodatkowe właściwości zwiększające komfort wypoczynku. Dostępne są m.in. pokrowce przyjazne dla alergików, pokrowce o właściwościach zdrowotnych i odżywczych, a także pokrowce reagujące na zmiany temperatury ciała.

Zobacz również: