Na fanów Hansa Zimmera czeka już wkrótce nie lada gratka. Na dwóch koncertach kompozytora na gitarze  towarzyszyć mu będzie Aleksander Milwiw-Baron, członek zespołu Afromental.

Aleksander Baron to gitarzysta, saksofonista, kompozytor, również producent muzyczny. Grał z wieloma najlepszymi polskimi muzykami, zdobył wiele nagród, również międzynarodowych, jak MTV European Music Award. Jest niezwykle utalentowany i jednocześnie skromny i pełen pokory wobec dokonań innych wielkich artystów. O swoim pierwszym spotkaniu z Hansem Zimmerem opowiada tak:

„Poznałem maestro Hansa Zimmera na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w 2014 roku,  gdzie miałem zaszczyt dzielić z nim scenę podczas wykonywania suity z filmu Incepcja, w towarzystwie Orkiestry Akademii Beethvenowskiej i pod batuta Diego Navarro. Tym bardziej niesamowite było to dla mnie doświadczenie, że prywatnie Incepcja jest jednym z moich ulubionych filmów a muzyka, którą skomponował Hans Zimmer jest po prostu rewelacyjna. To była moja ukochana ścieżka dźwiękowa na długo zanim dostałem wiadomość o propozycji wspólnego występu.”

Obecna trasa Zimmera to efekt wielkiego sukcesu jego pierwszego występu na żywo w londyńskiej Hammersmith Apollo w 2014 roku. Baron również miał okazję widzieć i słuchać tego koncertu. Tak zrodziło się jego marzenie o wspólnym występie. ” Od tego czasu udało mi się odwiedzić jego niesamowite studio w Los Angeles a także posłuchać show Hans Zimmer Revealed w Apollo Theatre w Londynie. Był to niesamowity przedsmak nadchodzącej tegorocznej trasy. Dwugodzinne show,  ponad 100 osób na scenie, maestro, soliści, zespół, orkiestra, chór i …Pharrell Williams gościnnie pojawiający sie na scenie! Przekrój przez wszystkie największe ścieżki dźwiękowe do filmów, których muzyka przywodziła obrazy wspomnień.” – opowiada.

Występ Barona, znanego do tej pory przede wszystkim z udziału w projektach popowych czy rockowych u boku Zimmera to nie lada gratka zarówno dla fanów Hansa, jak i Aleksandra. Połączenie żywiołowości Barona z orkiestrą symfoniczną, wykonujących wspólnie największe filmowe hity to wydarzenia, którego nie wypada przegapić.

„Gdy w tym roku otrzymałem zaproszenie na scenę na koncerty w Łodzi i Krakowie oraz na 4 koncerty finałowe we Francji oniemiałem ze szczęścia. To wielkie wyróżnienie i honor dzielić ponownie scenę z takimi wybitnościami muzycznymi. Także wielka odpowiedzialność. Ale przede wszystkim największa radość. Tym bardziej, że poznając w Los Angeles większość muzyków wiem, że to wybitni wirtuozi ale przede wszystkim przemili i serdeczni ludzie. Zapraszam każdego melomana muzyki filmowej na niesamowitą podróż poprzez historie Króla Lwa, Gladiatora, Piratów z Karaibów, Incepcji, Interstellar, Mrocznego Rycerza, Człowieka ze Stali, Sherlocka Holmesa i wielu innych. Gwarantuje Wam wachlarz emocji i dynamiki oraz niezapomniane przeżycia. Nie wyjdziecie obojętni po tym wyjątkowym spektaklu muzycznym. Polecam serdecznie.” – zachęca Baron.

Podczas koncertów w Polsce Hansowi Zimmerowi towarzyszyć będzie chór, Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz zespół w składzie:

Aleksander Baron – gitara

Satnam Ramgota – instrumenty perkusyjne

Guthrie Govan – gitara

Yolanda Charles – gitara

Nick Glennie- Smith – instrumenty klawiszowe

Steve Mazzaro  – instrumenty klawiszowe

Lebo M. – wokal

Miriam Blennerhassett – wokal

W ramach trasy Hans Zimmer On Tour w Polsce odbędą się 3 koncerty:

30 kwietnia w Ergo Arena, Gdańsk

1 maja w Atlas Arena, Łódź

3 maja w Tauron Arena, Kraków

Bilety do nabycia na www.eventim.pl oraz w punktach sprzedaży.

***

Urodzony w Niemczech Hans Zimmer jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków Hollywood, chociaż jego pierwszy muzyczny sukces wcale nie wiązał się z muzyką filmową. Popularność zdobył jako członek popowej grupy The Buggles. Ich przebój Video Killed the Radio Star stał się wielkim hitem na całym świecie i był pierwszym teledyskiem wyemitowanym w MTV. 

Do świata muzyki filmowej Zimmer wkroczył w Londynie, w trakcie swojej długiej współpracy z wielkim kompozytorem i mentorem Zimmera Stanleyem Myersem‚ z którym napisał muzykę do brytyjskiej komedii „Moja piękna pralnia”. Bardzo szybko zaczął dostawać propozycje pracy przy filmach już samodzielnie. Jednym z jego wielkich sukcesów z tamtego czasu była muzyka do bardzo uznanego przez krytyków i publiczność „Świata na uboczu”. Pisząc muzykę do tego filmu jako jeden prekursorów połączył tradycyjną muzykę z nowymi technologiami. Dzięki temu do dzisiaj uważany jest za ojca integracji nowoczesnej muzyki elektronicznej z tradycyjnymi orkiestrowymi aranżacjami. 

Punktem zwrotnym w karierze Hansa był rok 1988, kiedy został poproszony o napisanie muzyki do filmu „Rain Man”. Film dostał Oskara za najlepsze zdjęcia, a Zimmer po raz pierwszy był nominowany za najlepszą ścieżkę dźwiękową.  Rok później skomponował muzykę do kolejnego filmu, który został nagrodzony za zdjęcia – „Wożąc Pannę Daisy” z Jessicą Tandy i Morganem Freemanem.

W 1990 roku ugruntował swoją pozycję jako kompozytor muzyki do oskarowych produkcji odbierając własną nagrodę za film „Król Lew”. Ścieżka do tego filmu sprzedała się w ponad 15-milionowym nakładzie, a poza Oskarem została nagrodzona również Złotym Globem, Tony, dwiema Grammy Awards oraz American Music Award. Zimmmer łącznie nominowany był do 7 nagród Złotego Globa, 7 Grammy’s i 7 Oskarów za: „RainMana”, „Gladiatora”, „Króla Lwa”, „Lepiej być nie może”, „Żonę Pastora”, „Cienką czerwoną linię”, „Księcia Egiptu” i „Ostatniego Samuraja”.

W 2000 roku Zimmer napisał muzykę do „Gladiatora”, za co dostał nominacje do Oskara, Złotego Globa i Nagrody Brytyjskich Krytyków Filmowych. Ścieżka dźwiękowa z tego filmu sprzedała się w ponad 3-milionach egzemplarzy na całym świecie, co spowodowało wydanie kolejnego albumu: “Gladiator: More Music From The Motion Picture”. W tym samym roku Hans napisał muzykę również do: „Mission: Impossible 2″‚ „Drogi do El Dorado” i „Co za tupet!”.

Nie sposób wymienić wszystkich filmów, do których Zimmer napisał muzykę, ale też mówiąc o nim nie można niedocenić przynajmniej tych najważniejszych: „Pearl Harbor”‚ „The Ring”, 4 filmy Ridleya Scotta: „Naciągacze”‚ „Hannibal”‚ „Helikopter w ogniu” i „Thelma i Louise”. Kolejne to: „Chłopaki mojego życia” i „Ich własna liga” Penny’ego Marshalla, „Prawdziwy romans” Quentina Tarantino, „Łzy słońca”,  „Ognisty podmuch” Rona Howarda, „Szybki jak błyskawica”, „Biały labirynt” czy animowany „Mustang z Dzikiej Doliny” (do tego ostatniego 4 piosenki napisał wspólnie z Brianem Adamsem, w tym nominowaną do Złotego Globa “Here I Am.” 

Swój pierwszy koncert na żywo Zimmer dał podczas 27-go Flanders International Film Festival. Wystąpił wtedy ze stuosobową orkiestrą i stuosobowym chórem. Zagrał wybrane utwory z jego ścieżek do:  „Gladiatora”‚ „Mission: Impossible 2″‚ „Rain Man”‚ „Król Lew” i „Cienkiej czerwonej linii”. Koncert został nagrany i wydany na płycie „The Wings Of A Film: The Music Of Hans Zimmer.” 

W 2003 roku Zimmer napisał muzykę do swojego setnego filmu i był to „Ostatni Samuraj” z Tomem Cruisem. Został za to nagrodzony Złotym Globem oraz Nagrodą Brytyjskich Krytyków Filmowych. W kolejnych latach skomponował muzykę do: „Lepiej późno niż później”, „Rybek z ferajny”, „Trudnych słówek”, „Madagaskaru”, „Kung Fu Panda”, „Incepcji”, „Hannibala”, „Sherlock Holmes”, „Piraci z Karaibów”, „Kod da Vinci”, Batman: początek”, „Karmazynowy przypływ”, ” Zniewolony. 12 Years a Slave”.

 

Zobacz również: