Aż 41% Polaków otrzymało mail wyłudzający hasło do konta bankowego, a 32% – przez nieuwagę pobrało za pośrednictwem takiego maila szkodliwe oprogramowanie lub plik. Bankowcy przestrzegają – taki błąd może kosztować nas utratę wszystkich oszczędności. Jak się przed nim zabezpieczyć?

„Przestępcy usiłują wyłudzić hasła do kont, podszywając się pod instytucje finansowe albo firmy kurierskie. Wysyłają fałszywe maile, przekierowujące do niebezpiecznych stron lub zawierające w załączniku zawirusowane pliki. Ich pobranie może skutkować zainstalowaniem oprogramowania szpiegującego, które udostępni hakerom nasze dane” – ostrzega w rozmowie z serwisem infoWire.pl Magdalena Lejman z PKO Banku Polskiego.

Banki nigdy nie proszą o podanie żadnych danych drogą mailową ani SMS-ową. Również otrzymanie informacji o konieczności zalogowania się do banku od razu powinno wzbudzić naszą czujność.

„Podczas logowania upewniajmy się, że adres strony internetowej jest poprawny i rozpoczyna się literami https, które oznaczają szyfrowanie. Obok powinien znajdować się symbol kłódki, świadczący, że połączenie jest zabezpieczone certyfikatem” – podkreśla specjalistka.

Warto też ustawić powiadomienia informujące o ruchu na naszym koncie. W przypadku gdy jako narzędzia autoryzacyjnego używamy kodów SMS, koniecznie sprawdzajmy, czy treść zlecanej dyspozycji zgadza się z treścią wiadomości tekstowej.

Jeśli już weszliśmy w niebezpieczny link lub korzystaliśmy z konta na zawirusowanym komputerze, jak najszybciej powiadommy o tym zdarzeniu bank oraz policję.

Zobacz również: