W niedzielę 27.03.2016 r. po godz. 21.00 dyżurny portu lotniczego Warszawa-Modlin poinformował nowodworską Policę, że nieznany mężczyzna zaalarmował służby lotniskowe o podłożonym ładunku wybuchowym.
Natychmiast wszczęto procedury, które miały na celu sprawdzenie tej informacji. Na miejsce zostały skierowane załogi policjantów, zastępy straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. W sumie z terenu lotniska ewakuowano 800 osób. Po sprawdzeniu rejonu portu przez funkcjonariuszy SG pod kątem pirotechnicznym nie odnaleziono podejrzanych przedmiotów. Po północy ruch na lotnisku został przywrócony.

W trakcie dalszych czynności policjanci pionu kryminalnego wspólnie z funkcjonariuszami SG ustalili nr tel., z którego został wszczęty alarm oraz jego właściciela i miejsce gdzie przebywał. Była to jedna z posesji na terenie powiatu nowodworskiego, gdzie odbywało się świąteczne spotkanie. W toku czynności nadzorowanych przez prokuratora, mundurowi zatrzymali do tej sprawy 21 osób, które w większości były pod wpływem alkoholu i żadna nie przyznawała się do fałszywego alarmu.

Aktualnie trwają czynności w celu ustalenia podejrzanego o dokonanie tego nieodpowiedzialnego czynu, który wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 224a KK. Podejrzanemu może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Nie jest wykluczone, że również poniesie konsekwencje w związku z działaniem służb oraz wstrzymaniem ruchu na lotnisku.

Należy zaznaczyć, że każde tego typu zgłoszenie traktowane jest przez policję bardzo poważnie i natychmiast sprawdzane. Tym bardziej teraz, kiedy w Europie nasiliły się ataki terrorystyczne. Ponadto policjanci bezwzględnie będą wyciągać konsekwencje w stosunku do osób, które w swej nieodpowiedzialności fałszywie alarmują o zagrożeniu dla życia i zdrowia wielu osób.

(KSP / dm)

Zobacz również: