Stały monitoring sieci kolejowej, zapewnione zespoły pogotowia technicznego, pociągi do naprawy sieci trakcyjnej i dodatkowe lokomotywy. Wzmocniona informacja i patrole SOK na dworcach i trasach oraz opracowana organizacja ruchu na zmianę czasu z  26 na 27 marca. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są przygotowane na wzmożony ruch w okresie wielkanocnym.

Wzmocnione służby dyspozytorskie zarządcy infrastruktury koordynują świąteczne przewozy. Całodobowo prowadzą współpracę z przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi oraz służbami technicznymi. Stały monitoring pogody zapewnia właściwe przygotowanie linii kolejowych.

W dyspozycji pozostaje 156 zespołów do usuwania usterek toru i awarii urządzeń automatyki kolejowej, 81 pociągów sieciowych oraz 11 lokomotyw osłonowych, które będą stacjonować na kluczowych stacjach.

Na największych dworcach między 24 a 25 oraz 28 a 29 marca dyżurować będą mobilni informatorzy. Udzielą pasażerom informacji na temat pociągów, lokalizacji peronów czy dostępnych ofert biletowych. Szczegółowe informacje o ruchu pociągów dostępne są na dworcach, w Internecie, na stronach spółek kolejowych oraz w serwisach rozklad-pkp.plportalpasazera.pl

 Zmiana czasu

W nocy z 26 na 27 marca b.r. (z soboty na niedzielę) nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów zostaną przesunięte o godzinę do przodu, z 02:00 na 03:00. Pociągi wyjeżdżające już 27 marca po godzinie 3.00 nowego czasu, kursują zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Podczas zmiany czasu w trasie będzie 5 składów PKP Intercity.

Zmiana czasu środkowoeuropejskiego (zimowego) na czas letni środkowoeuropejski (letni) wprowadzana jest w krajach Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę marca (podstawa: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r.). Polega ona na zmianie wskazań zegarów z godziny 2.00 na godzinę 3.00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.

Bezpieczne podróże

By zapewnić pasażerom bezpieczną i spokojną podróż na dworcach, stacjach i przystankach oraz w pociągach wzmocniono patrole funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Nad bezpieczeństwem będzie czuwało ponad 2800 patroli SOK wspieranych przez 400 policjantów, strażników miejskich, żandarmów i strażników granicznych. Dodatkowe patrole pojawią się w  ponad 700 pociągach pasażerskich, na ponad 1 300 stacjach, dworcach i  przystankach osobowych. Do monitoringu szlaków kolejowych wykorzystane będą m.in. mobilne centra monitoringu i fotopułapki. Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK – 22 474 00 00.

Szlaban na ryzyko

Kierowcom przypominamy o wymogu zachowania szczególnej ostrożności podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, a pieszym o przechodzeniu przez tory tylko w  wyznaczonych miejscach. Dostosowanie się do tych przepisów, nieomijanie rogatek,zatrzymanie się przed znakiem stop i czerwonym światłem gwarantuje bezpieczną podróż na święta.www.bezpieczny-przejazd.plZobacz również: