Po przerwie zimowej rusza sezon na tężnie, czyli inhalatoria zewnętrzne zasilane leczniczą solanką. Jak działają, dlaczego zyskują coraz większą popularność i komu są polecane?

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, są znaną i docenianą od lat formąhaloterapii. Jak co roku wczesna wiosną zaczyna się na nie sezon, i tak na przykład od 26 marca po przerwie zimowej rusza tężnia zlokalizowana w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, 12 kilometrów od centrum Warszawy. Rozpoznawalne drewniane budowle niosą obietnicę zbawiennego mikroklimatu. Przez misternekonstrukcje pokryte gałązkami tarniny przepływa woda wydobywana z głębokości prawie 2 kilometrów. Powstająca w ten sposób solanka zawiera wysokie stężenie minerałów, które spacerujący wokół tężni wdychają w postaci aerozolu. Tak naturalnie odparowane powietrze jest doskonałym środkiem leczniczym stosowanym w różnego typu kuracjach. Jego prozdrowotne właściwości zauważono jeszcze w XIX wieku, kiedy podmiejskie kurorty były oblegane przez chcących odetchnąć mieszkańców aglomeracji.Jednym z popularnych uzdrowisk był podwarszawski Konstancin, który przeżywa swój renesans, a zbudowana w ubiegłym wieku tężnia nieprzerwanie jest jego wielką atrakcją.

Na czym polega działanie tężni

Solanka, o 6,5 procentowym stężeniu minerałów, spływając po faszynie odparowuje i wytwarza niepowtarzalny, leczniczy mikroklimat. By wzmocnić jej działanie, dodatkowo rozbijana jest w sposób mechaniczny przez inhalator – grzybek wytwarzający aerozol. Powietrze wokół tężni w wyniku parowania solanki tworzy bogate w minerały powietrze zbliżone do tego, którym możemy cieszyć się nad morzem.Mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając ich niedobór w organizmie człowieka.

Jakie są korzyści wynikające z korzystania z tężni? Na kogo wywiera ona pozytywny wpływ?

Tężnie solankowe to dobrodziejstwo dla mieszkańców aglomeracji miejskich i osób cierpiących na częste infekcje dróg oddechowych oraz alergie.Lecznicze działanie solanki pozytywnie wpływa na ogólną odporność organizmu oraz układ nerwowy. Dobrodziejstwa płynące z mikroklimatu wytwarzanego przez tężnie można długo wymieniać. Pomaga przy nadciśnieniu tętniczym, zapaleniu zatok, schorzeniach górnych dróg oddechowych. Szczególnie istotne dla naszego zdrowia są jod, brom, wapń oraz magnez. Te minerały i mikroelementy zawarte w solance, wchłaniane są do organizmu przez skórę oraz błony śluzowe dróg oddechowych. Najlepsze efekty lecznicze osiągniemy kiedy czas inhalacji będzie wynosił ok. 30 min.

Jakby nie patrzeć, spacer w tężni solankowej to jedna z przyjemniejszych form wypoczynku. Nieważne czy cierpimy na wspomniane dolegliwości, czy chcemy po prostu odetchnąć po ciężkim dniu zawsze warto zajrzeć do tężni, by uzupełnić organizm w pakiet mikroelementów i minerałów.

Zobacz również: