Bośniacka grupa DUBIOZA KOLEKTIV w lipcu po raz pierwszy wystąpi w naszym mieście. Pierwszego dnia festiwalu będziemy mieli okazję usłyszeć zespół na scenie głównej Reggaelandu.

Zespół Dubioza Kolektiv powstał w 2003 roku w Bośni. Słynie z bardzo żywiołowych koncertów, które zmieniają się w barwne muzyczne spektakle. Prezentująca oryginalne połączenie elementów bałkańskich ze ska, punkiem, reggae, elektroniką i hip-hopem grupa powstawała w wyjątkowo trudnych warunkach, w kraju podnoszącym się z moralnej i ekonomicznej stagnacji. W ciągu swojej kariery wydali siedem albumów. Już pierwsza płyta, zatytułowana po prostu „Dubioza Kolektiv”, spotkała się z dużym entuzjazmem, niewidzianym na scenie bośniackiej od czasu wybuchu wojny w latach 90. Większą sławę zdobyli wydaniem kolejnych albumów – „Dubnamite” oraz „Firma Ilegal”, dzięki którym stali się rozpoznawalni na całym Półwyspie Bałkańskim. Drzwi na światową scenę muzyczną otworzyły grupie wydawnictwa „Wild, Wild East” oraz „Apsurdistan”, a ich utwór „Kažu” ma obecnie ponad 12 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

Obecnie Dubioza Kolektiv jest jednym z najpopularniejszych grup muzycznych we Wschodniej Europie, która szczególnie wyraźnie zaznaczyła swoją obecność najnowszym albumem – „Happy Machine”. Utwory z tej płyty nawiązują m.in. do różnych wydarzeń ostatnich dwóch lat, tj. protesty w Turcji („All Equal”), proces twórców The Pirate Bay („Free.mp3”) czy kryzys syryjski.

Bośniacki zespół zagrał już w Polsce, teraz zawita na płocką plażę by dać niezapomniane show na scenie głównej festiwalu Reggaeland.

Festiwal odbędzie się w dniach 8-9 lipca na płockiej plaży.

 

Zobacz również: