W sali Centrum Kultury 10 marca odbyła się uroczystość 10-lecia grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jubileusz był okazją do podsumowań działalności, refleksji, przyszłych planów oraz wręczenia dyplomów i wyróżnień władzom UTW i samorządowcom, a także studentom. Z okazji okrągłej rocznicy do rąk wszystkich słuchaczy i gości trafiła publikacja z okazji 10-lecia uczelni.

Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał 10 lat temu z inicjatywy Stowarzyszenia „Europa i My”. Był jedną z pierwszych takich placówek w powiecie grodziskim. Przez te lata stał się nieodzowną częścią życia seniorów, także z okolicznych miejscowości, którzy zdecydowali się wstąpić w jego progi. Obecnie zrzesza ponad 300 słuchaczy, a od rozpoczęcia działalności udział w zajęciach UTW wzięło ponad 600 osób.

To trafiony pomysł na integrację i przeróżną aktywizację osób starszych. Podczas VII Międzynarodowej Konferencji UTW w Gdańsku, grodziski UTW otrzymał dyplom potwierdzający przejście procesu samoakredytacji, dzięki czemu podpisał umowy o współpracy i patronacie z Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora, Wyższą Szkołą Ekonomiczną Almamer i Podkowiańską Wyższą Szkołą Medyczną im. Zofii i Jonasza Łyko.

Warto być ciekawym świata

Gości powitał Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia „Europa i My”. Dziękował za przybycie i dzielił się refleksjami minionego 10-lecia.

– Powołując uniwersytet zakładaliśmy pewnego rodzaju ryzyko, ale to jak zaczął się rozwijać przeszło nasze najśmielsze wyobrażenia. Bardzo gorące podziękowania za państwa aktywność, za uczestnictwo, za różnego rodzaju komentarze, które też płyną w naszą stronę, abyśmy to co jest możliwe usprawniali, a to co idzie w dobrym kierunku, rozwijali, aby szło jeszcze lepiej – powiedział.

Wśród gości nie zabrakło m.in. władz powiatu i gminy, przedstawicieli samorządów ościennych miejscowości, służb mundurowych oraz słuchaczy UTW z Błonia, Pruszkowa i Nasielska. Pojawiła się także Bożena Żelazowska, przedstawicielka Marszałka Województwa Mazowieckiego.

– Co mnie zawsze zachwyca w Państwa Uniwersytecie? Ta ciekawość świata, ciekawość poznawania, to dążenie do celu. Ale też wzajemne Państwa relacje. Wiem, że spotykacie się Państwo z ciekawymi ludźmi, że są wyjazdy do teatru, wykłady, wycieczki krajowe i zagraniczne. To naprawdę wspaniały dorobek – wyznała.

Wręczyła grodziskiemu UTW medal „Pro Masovia” za realizację działań które znacząco przyczyniły się do społecznego rozwoju Mazowsza. Oprócz medalu przekazała listy gratulacyjne Krystynie Rymaszewskiej-Prędkopowicz – pomysłodawczyni i koordynatorce UTW, Alicji Podlewskiej-Paciorek – pomysłodawczyni i dyrygentce Chóru UTW „Fermata” oraz najaktywniejszym przedstawicielkom samorządu słuchaczy – Fabianie Rafalskiej, Alicji Zdrojewskiej, Bożennie Zielińskiej oraz Małgorzacie Pawłowskiej.

Wykłady, zajęcia, wycieczki

 Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki powiedział, że  UTW jest jedną z najlepiej funkcjonujących na terenie powiatu grodziskiego organizacji pozarządowych.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, że zdecydowali się do niego wstąpić i zazdroszczę Państwu wielu wykładów, bo nie na wszystkich miałem okazję być.

A jest czego zazdrościć, bo zajęcia nie są monotonne i nudne. Można korzystać z wykładów z zakresu medycyny, religioznawstwa, historii sztuki, psychologii, filozofii, nauk społecznych oraz zajęć dodatkowych: lektoratów z języków obcych, warsztatów plastycznych, decoupage, dziennikarskich, czy gimnastyki korekcyjnej i zajęć na basenie. Proponowana jest także joga, zumba, nordic walking, szkolenia komputerowe i wycieczki.

W UTW gościło 220 wykładowców, m.in. prof. Norman Davies z Uniwersytetu w Londynie,  prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk z UW, prof. Danuta Hübner, prof. Jerzy Regulski, prof. Zdzisław Ples, prof. Irena Szybiak, Ernest Bryll – poeta i tłumacz, Akos Engelmayer – były ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce, prof. Ireneusz Krzemiński, prof. Irena Kotowska, Daniel Passent – dziennikarz i pisarz, śp. Wojciech Siemion – aktor i poeta, śp. Bogusław Kaczyński – krytyk muzyczny, i wielu innych.

W ciągu 10 lat słuchacze odbyli około 50 podróży plus 10 zagranicznych. W 2010 i 2011 r. delegacja grodziskiego UTW odwiedziła Brukselę, a w 2015 r. zaprzyjaźnioną z Grodziskiem austriacką gminę Weiz.

Dziadkowie uczą się matmy

Zarząd Stowarzyszenia Europa i My oraz samorząd słuchaczy UTW wyróżnił swoich partnerów: m.in. starostę grodziskiego Marka Wieżbickiego, burmistrza Grodziska Grzegorza Benedykcińskiego, dyrektor Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II Krystynę Płukis, dyrektora grodziskiego Centrum Kultury Pawła Twardocha,  rektora Podkowiańskiej Wyższej Szkoły Medycznej im. Zofii i Jonasza Łyko – prof. Zdzisława Ples, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Grodzisku Mazowieckim Andrzeja Chojnackiego.

Oprócz gratulacji, medali i podziękowań można było zobaczyć co dzieci sądzą o uniwersytecie dla starszych ludzi. Wyemitowała materiał z wypowiedziami dzieci. Było dużo śmiechu, bo dzieciaki mówiły m.in. że: „Uniwersytet trzeciego wieku to określenie czasowe”, „dziadkowie mogliby się dobrze nauczyć matmy, chemii i chodzenia bez laski”, „mogliby się nauczyć grzecznie zachowywać”, itp.

Na zakończenie zagrał zespół „Tradicuba” pod kierownictwem Reia Caballo – pianisty, kompozytora i aranżera z Kuby a potem „wjechał” wielki jubileuszowy tort z cukierni  Edwarda Błaszczyka.

Patronem medialnym jubileuszu był m.in. Express Wieczorny

am

Fot. UTW Masalski

 

Zobacz również: