W sąsiedztwie wiślanego nabrzeża w Toruniu trwa budowa nowej przystani sportów wodnych. Będzie to jedna z najlepszych baz wioślarskich w Polsce: nowoczesne zaplecze treningowo-szkoleniowe dla wioślarzy i miejsce rekreacji dla wodniaków przypływających do Torunia.

Obiekt powstaje przy ul. Popiełuszki, w miejscu starej przystani AZS UMK, której mocno już zdegradowane budynki zostały wyburzone. Inwestorem nowej przystani jest miasto, które w lipcu 2015 r. zawarło z uniwersytetem umowę użyczenia nieruchomości na 25 lat. Podpisało też porozumienie o współpracy z Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich, gwarantujące przez najbliższe 20 lat wykorzystanie obiektu dla celów szkoleniowych, m.in. kadry narodowej.

Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Budowlane Prefabet – Białe Błota SA według projektu firmy „GEOTECHNICA” Sp z o.o., który powstał w oparciu o koncepcję Mirosława Strzeleckiego z Zielonej Góry.

Obecnie budowa nowej przystani znajduje się na poziomie parteru, wznoszone są ściany i stropy budynków, wykonawca zalał też szalunki niecki basenowej oraz wykonał wszystkie przyłącza. Do końca maja obiekt powinien być gotowy w stanie surowym, oddanie do użytku jest przewidywane jesienią 2016 r. – mówi Aleksander Dybiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, instytucji zarządzającej obiektem.

Nowa przystań będzie obiektem wielofunkcyjnym, wolnostojącym, o nowoczesnej, rozczłonkowanej bryle bez podpiwniczenia. W części parterowej znajdą się hangary na łodzie wioślarskie i żeglarskie oraz szkutnie do naprawy sprzętu. Na parterze mieścić się będzie także ogólnodostępna marina z pomieszczeniami socjalno-sanitarnymi dla turystów, m.in. kuchnią i prysznicami, z których będą mogli skorzystać żeglarze i wioślarze pływający Wisłą.

Druga część budynku będzie trzykondygnacyjna i pomieści biura, zaplecze sanitarne i szatniowe dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz pomieszczenia towarzyszące: sale odnowy biologicznej, zespół siłowni i ergometrów oraz salę konferencyjno – szkoleniową dla 60 osób wraz z zapleczem. W poziomie parteru we wschodniej części budynku trzykondygnacyjnego zostanie zaadaptowana istniejąca niecka basenu wioślarskiego.

Budynek będzie w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, m.in. wyposażony w windę. Zaprojektowano też ponad 30 miejsc parkingowych i miejsce postojowe dla autokaru.

Koszt inwestycji – 10 mln zł brutto – zostanie w połowie sfinansowany przez miasto, a w połowie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zakwalifikowało to zadanie do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu i przyznało Toruniowi na jego realizację 5 mln zł.

www.torun.pl

Zobacz również: