– Setki tysięcy osób w 34 miastach na świecie, startują dokładnie w tym samym momencie i nikt nie wie, jak daleko zdoła dobiec, zanim dogoni go meta – przekonuje Colin Jackson, dyrektor sportowy biegu Wings for Life. Polska edycja charytatywnego wyścigu po raz trzeci będzie miała miejsce w Poznaniu. 8 maja Wings for Life wystartuje znad Jeziora Maltańskiego, a za kierownicą Samochodu Pościgowego zasiądzie Adam Małysz.

Wings for life to inicjatywa charytatywna. 100 procent opłat startowych przekazywane jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego, które od 10 lat finansuje fundacja. Swój udział w Wings for Life World Run zapowiedziała między innymi Katarzyna Kozioł, Miss Polski na Wózku 2015. Swoją drużynę „Wings for fun” kompletuje też znana aktorka Paulina Holtz.

– Cały świat jednoczy się wokół problemu, jakim jest przerwany rdzeń kręgowy – wszyscy biegną dla tych, którzy biegać nie mogą. Każdy ma własny cel, dla którego włącza się w tę inicjatywę, jednak wspólnie możemy dokonać rzeczy niemożliwych! – mówiła szefowa fundacji Wings for Life Anita Gerhardter.

Ideą wyścigu jest, że każdy uczestnik sam sobie wyznacza metę. Bieg kończy się dla niego w momencie, gdy dogoni go Samochód Pościgowy. W polskiej edycji 2015 wygrał Bartosz Olszewski, który pokonał 73,46 km. Najlepszą z pań w Poznaniu była Dominika Stelmach z wynikiem 41,84 km. Obydwoje w nagrodę mogli wybrać lokalizację, w której wystartują w 2016 roku: Dominika poleci do Australii a Bartosz zmierzy się w Kanadzie.

Samochód Pościgowy, czyli meta wyścigu wyruszy 30 minut po starcie biegaczy, z początkową prędkością 15 km/h i będzie stopniowo zwiększał prędkość. Tak wolna jazda będzie wyzwaniem dla Adama Małysza. Kierowca rajdowy i legenda skoków narciarskich, który zasmakował już ucieczki przed „ruchomą metą”, tym razem zasiądzie za jej sterami.

Adam Klein, dyrektor sportowy biegu w Polsce, przewiduje, że znów padnie rekord frekwencji. W minionym roku zarejestrowało się 3000 uczestników, tymczasem już teraz na liście startowej jest zapisanych 2500 osób.

Aby wziąć udział należy zarejestrować się na stronie www.wingsforlifeworldrun.com. Zgłoszenia drogą internetową zbierane są do 4 maja.

Hubert Bugajny

biuro prasowe

Zobacz również: