50 gatunków płazów i gadów można od 17 marca oglądać w nowym pawilonie otwartym w opolskim ZOO. To efekt inwestycji za ponad milion złotych, dzięki której udało się odbudować zniszczony pożarem budynek.

– Kiedy ostatni raz odwiedzaliśmy ten budynek, w 2012 roku, to nastroje były kiepskie. Pożar strawił wówczas piękny pawilon, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających ZOO. Gratuluję dyrekcji i pracownikom ogrodu, że z taką determinacją i zaangażowaniem doprowadzili do reaktywacji tego projektu. Ekspozycje ulokowane w tym pawilonie mają ogromne walory edukacyjne i z pewnością będą punktem wizyt wielu rodzin – mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola podczas otwarcia pawilonu.

Budynek dla płazów i gadów został odbudowany w w grudniu 2015 roku kosztem  1.030.665 zł   (w tym wartość odszkodowania wyniosła 451.000 zł). – Przez ostatnie 3 miesiące trwały prace z przygotowaniem zbiorników i ich zasiedlaniem.  Pawilon ma 187 metrów kwadratowych.  Część ekspozycyjna podzielona jest na część zimną z 9 terrariami i część  ciepłą z 18 terrariami – wylicza Lesław Sobieraj, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Opolu.

Inauguracja pawilonu odbyła się z udziałem licznej grupy milusińskich. W czasie ferii zimowych dzieci z Przedszkola TAK  realizowały projekt edukacyjny ,,Eko – zwierzaki”. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne z różnych zużytych materiałów i odpadów, z których powstały żaby, węże, pająki i inne wesołe zwierzaki. Finałem projektu ,,Eko-zwierzaki” było wyjście na uroczyste otwarcie pawilonu w ZOO Opole.

www.opole.pl

Zobacz również: