The Dalai Lama greets Norwegian school children, prior a meeting in Oslo Tuesday, May 23, 2000. The Dalai Lama arrived on May 22, for a two day visit to Norway. (AP Photo/Cornelius Poppe/Scanpix)

Dalajlama przyjedzie w tym roku do Wrocławia. Wizytę duchowego i politycznego przywódcy Tybetu w stolicy Dolnego Śląska zaplanowano na wrzesień.

We Wrocławiu Jego Świątobliwość Dalajlama XIV Tenzin Giaco spędzi trzy dni, od 19 do 22 września. Szczegółowy plan wizyty jest jeszcze przygotowywany. Zaproszenie osobiście przekazał tybetańskiemu przywódcy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz już w 2013 roku, podczas swojej wizyty w Indiach.

– Ujęły mnie słowa jego świątobliwości Dalajlamy, który powiedział mi, że jeżeli jest się w przyjaźni – a on czuje się zaprzyjaźniony ze mną i Wrocławiem, to takie zaproszenie traktuje się jak polecenie – mówił przed trzema laty prezydent Wrocławia.

To będzie już trzecia wizyta duchowego lidera Tybetańczyków w stolicy Dolnego Śląska. Jego spotkania z mieszkańcami, nadanie tytułu honorowego obywatelstwa miasta oraz pamięć o przypadającej 10 marca rocznicy wybuchu powstania w Tybecie to przejawy solidarności wrocławian z Tybetańczykami i ich przywódcą.

Przywódca Tybetańczyków w 2008 r. był w Polsce na zaproszenie Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i uczestniczył w obchodach 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla. Podczas tej wizyty odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia „Civitate Wratislaviensi Donatus 2008”. W uzasadnieniu decyzji podkreślano, że to wyraz szacunku i podziwu dla konsekwencji, z jaką przeciwstawia się on stosowaniu przemocy, opowiada się za rozwiązaniami pokojowymi, buduje dialog między religiami.
We wrześniu 2010 r. Dalajlama przyjechał do Wrocławia po raz drugi. Stolica Dolnego Śląska była jedynym miastem w Polsce, które odwiedził podczas jesiennego pobytu w Europie. Wrocław wybrał z 85 innych propozycji.

Podczas wizyty, między innymi obejrzał wystawę poświęconą 30-leciu NSZZ „Solidarność”, w Hali Stulecia wygłosił wykład dla sześciu tysięcy
słuchaczy. Mówił o swoich najważniejszych zobowiązaniach dotyczących propagowania fundamentalnych ludzkich wartości, namawiania ludzi do dążenia do szczęścia bez uzależniania się od dóbr materialnych i szukania harmonii w sobie. Podkreślał istotę wzajemnego szacunku i dążenia do harmonii wszystkich religii świata. Po raz drugi odwiedził Dzielnicę Czterech Świątyń. Spodobało mu się – jak wówczas tłumaczył – że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie
prowadzi do sporów na tle religijnym.

Dalajlama XIV Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim „tulku” – kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Od czasu upadku Powstania Tybetańczyków w 1959 przebywa na emigracji w Indiach, gdzie w Dharamsali kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju. Tybet obecnie jest
częścią Chińskiej Republiki Ludowej. W 1989 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

www. wroclaw.pl

Zobacz również: