Ryszard Kosowski został wybrany w niedzielnych wyborach na burmistrza Chrzanowa otrzymując 60,43 proc. głosów – wynika z oficjalnego protokołu głosowania. Kosowski pełnił już tę funkcję w latach 2002-2014.

Na drugiego z kandydatów Roberta Maciaszka, b. posła PO zagłosowało 39,57 proc. wyborców. Frekwencja w drugiej turze wyniosła 24,33 proc.

Pierwszą turę wyborów, która odbyła się przed dwoma tygodniami wygrał Ryszard Kosowski (KWW Wspólny Chrzanów), otrzymawszy ponad 44 proc. głosów. Na Roberta Maciaszka (KWW Roberta Maciaszka) zagłosowało blisko 28 proc. wyborców. Trzecia była Beata Majkrzak, kandydatka popierana przez PiS z 19 proc. poparciem. Frekwencja wyniosła prawie 31 proc.

Przedterminowe wybory w Chrzanowie zostały zarządzone ponieważ poprzedni burmistrz tego miasta Marek Niechwiej został odwołany przez mieszkańców w referendum w grudniu zeszłego roku. Od połowy stycznia funkcję komisarza sprawowała Beata Majkrzak.

O przeprowadzeniu referendum postanowiła we wrześniu ub.r. na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Chrzanowa. Radni zarzucali burmistrzowi m.in. brak umiejętności zarządzania finansami gminy i brak wizji dalszego rozwoju miasta. Ich zdaniem burmistrzem nie powinna być osoba, na której ciążą prokuratorskie zarzuty.

Niechwiej był burmistrzem Chrzanowa pierwszą kadencję. Jesienią 2014 r. w drugiej turze wyborów pokonał urzędującego od 12 lat Ryszarda Kosowskiego.

Wiosną ub.r. prokuratura postawiła burmistrzowi Chrzanowa zarzut prowadzenia samochodu po pijanemu. W lutym samorządowiec został zatrzymany po tym, jak wjechał w drewniane ogrodzenie na jednej z ulic Chrzanowa. Badania alkomatem wykazały u niego ponad 1,6 promila alkoholu (0,84 mg/l). W śledztwie burmistrz nie przyznał się do tego czynu, zasłaniając się niepamięcią. Sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym w Myślenicach.

Samorządowiec usłyszał też w prokuraturze zarzut poświadczenia nieprawdy w oświadczeniu majątkowym, które złożył. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie.

wk/pap/serwis samorzadowy

Zobacz również: