Warszawskie Spotkania Teatralne, czyli najciekawsze spektakle dla dorosłych i dzieci, które nie były pokazywane w Warszawie. Podczas festiwalu – od 14 do 27 kwietnia – zaprezentowane zostanie kilkanaście najciekawszych spektakli ubiegłego roku.

Warszawa przez prawie dwa tygodnie stanie się centrum polskiego życia teatralnego, miejscem wymiany doświadczeń, płaszczyzną spotkania oraz wymiany poglądów zarówno artystów, profesjonalistów zajmujących się teatrem, jak i warszawskich widzów.

Konfrontacja świata twórców teatralnych z bardzo zaangażowaną widownią Warszawskich Spotkań Teatralnych plasuje Warszawę w czołówce miast, dla których kultura i sztuka są integralnymi elementami funkcjonowania miasta. Co roku wydarzenie to utwierdza nas w przekonaniu, że teatr pełni ważną rolę kulturotwórczą oraz edukacyjną, a także kształtuje nasz sposób patrzenia na współczesny świat. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Spektakle dla dorosłych
Z Krakowa przyjedzie „Rytuał” Bergmana z Teatru im. J. Słowackiego i Płatonow” Antoniego Czechowa w interpretacji Konstantina Bogomołowa z Narodowego Teatru Starego. Spektakl inspirowany innym dramatem Czechowa pokaże Teatr Pieśni Kozła („Portrety Wiśniowego sadu”). Zobaczymy dwa przedstawienia Teatru Polskiego z Wrocławia – „Śmierć i dziewczynę” w reżyserii Eweliny Marciniak na podstawie prozy noblistki Elfriede Jelinek i „Dziadów część III” w reżyserii Michała Zadary, który jako pierwszy podjął się wystawienia dramatu Mickiewicza bez skrótów. Teatr Polski w Bydgoszczy przyjedzie ze „Swarką”, przedstawieniem opartym na autentycznych relacjach z wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku,  a Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy z  „Carem Samozwańcem” Adolfa Nowaczyńskiego, opowiadającym o zdobyciu Kremla przez Polaków. W tym roku zobaczymy również ważne realizacje polskich twórców teatralnych w zagranicznych teatrach narodowych – „Plac bohaterów” Krystiana Lupy na podstawie prozy Thomasa Bernhardta z Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego i „Naszą klasę” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Oskarasa Koršunovasa z Norweskiego Teatru Narodowego. Tradycyjnie, coś dla siebie znajdą zwolennicy teatru dramatycznego, wielbiciele eksperymentu, wybitnego aktorstwa i literatury.

małe Warszawskie Spotkania Teatralne
To przedstawienia dla widzów młodych, młodszych i najmłodszych. Twórcy spektakli opowiedzą o sprawach najważniejszych – znaczeniu miłości, przyjaźni i potrzebie przełamywania własnych ograniczeń. Będzie zabawa formą w spektaklu „Any-body”, kolorowa baśń o rycerzu Radomirze i „Księga dżungli” opowiedziana dzięki współpracy lalek i ludzi. Wyobraźnia  może poszaleć na „Łazienkowym placu zabaw” i w „Nocy bez księżyca”, utkanej z gestów i dźwięków. Sympatycznemu chłopcu Palko pomożemy znaleźć przyjaciół, poznamy świat smoków i obejrzymy pierwszy spektakl pantomimy dla dzieci.

Festiwal organizowany jest m.in. dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Program festiwalu dostępny jest pod adresem: www.warszawskie.org

Źródło: UM Warszawa

Zobacz również: