Jestem producentem bram i ogrodzeń. Na rynku działam od niedawna. Do tej pory nigdy nie miałem problemów z żadnymi klientami. Teraz jednak znalazłem się w dość kłopotliwej sytuacji. Pewna osoba zamówiła u mnie przęsła do ogrodzenia oraz bramę wjazdową. Zamówiłem już materiały, wykonałem też pewne prace. Klient jednak wysłał do mnie pismo, w którym napisał tylko, że rezygnuje z zamówienia. Czy może wycofać się bez podania przyczyny.
Zbigniew J.

Niestety klient ma do tego prawo. Może zdarzyć się, że w trakcie wykonywania dzieła, dzieło owo przestanie być dla klienta użyteczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić.
Nie oznacza to jednak, że nie poniesie on żadnych konsekwencji w związku ze złożonym wcześniej zamówieniem. Pomimo rezygnacji z dzieła (wykonania przęseł i bramy) panu, jako wykonawcy należy się umówione wcześniej wynagrodzenie. Zamawiający może jednak odliczyć to, co przyjmujący zamówienie, czyli pan oszczędził z powodu niewykonania dzieła (np. koszt materiału potrzebnego do wykończenia dzieła, o ile może być jeszcze wykorzystany przy innej okazji).
Odstąpienie od umowy o dzieło na podstawie art. 644 k.c. wywiera skutek od chwili dokonania. Proszę pamiętać o tym, że dla skuteczności oświadczenia o odstąpieniu nie jest wymagana jednoczesna zapłata wynagrodzenia.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.64.16.93 z poźn. zm.).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik

Kancelaria Prawna Leximus
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom.500-020-048

Zobacz również: