Szczecin rozpoczyna projekt Fabryka Wody. Pod ta nazwą kryje się nowoczesne centrum rozrywkowo-sportowe, które powstanie na terenie dawnego kąpieliska Gontynka. 
 Szczeciński  aquapark będzie wyróżniał się wyglądem na tle podobnych obiektów. Odchodząc od najbardziej oczywistej i nieco wyeksploatowanej już stylizacji w postaci plastikowych palemek, statku piratów, rafy koralowej czy błękitnej laguny – szczecińskiej Fabryce Wody zostanie nadany wyjątkowy design.
 Fabryka Wody to wodny park edukacyjny, w centrum Szczecina, o regionalnym i transgranicznym zasięgu. Stawiając na doświadczenie obcowania z wodą, projekt zakłada połączenie w jednym miejscu: rekreacji, rozrywki  i edukacji.  To kolejne przedsięwzięcie osadzone w wizji rozwoju miasta – ekologicznej  metropolii  otoczonej wodą i zielenią, Szczecina Floating Garden 2050. Realizacja tej inwestycji jest jednym z elementów Drugiego Porozumienia Programowego dla Szczecina.
 Stawiamy na fachowców w procesie realizacji inwestycji – od wstępnego biznesplanu, przez założenia konkursowe po konsultacje projektów architektonicznych i wykonawczych. Celem tego jest optymalizacja kosztów budowy Aquaparku oraz przeprowadzenie całej inwestycji w sprawnym i terminowym trybie. – powiedział Piotr Krzystek Prezydent Szczecina.
 W kwietniu/maju tego roku ogłoszony zostanie międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu. Rozstrzygnięcie zaplanowano na ostatni kwartał 2016 r. Konkurs zostanie przeprowadzony przy wsparciu merytorycznym ze strony Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej  oraz firmy Agrapool, która pomoże opracować założenia do konkursu. Aquapark zostanie zbudowany na terenie dawnej Gontynki, przy ulicy 1 Maja.
Fabryka Wody to nie tylko świetna zabawa w basenach i zjeżdżalniach. Niezwykle ważny będzie również walor edukacyjny. Nauka przez zabawę to najważniejsze założenie Fabryki Wody. Ścieżka edukacyjna zostanie opracowana w oparciu o podstawę programową nauczania przyrody, fizyki, chemii i biologii, a w związku z tym może stanowić alternatywną formę realizacji zajęć szkolnych na każdym etapie edukacyjnym oraz aktywizacji społeczeństwa w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Koncepcja edukacyjna jest opracowywana przez szczecińskich naukowców Zofię Kuklę oraz Profesora Marka Golkę.
Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł.
www.szczecin.pl

Zobacz również: