W Markowej na Podkarpaciu uroczyście otwarto muzeum poświęcone Polakom ratującym żydowskich współobywateli. W inauguracji wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda i sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej jest pierwszą placówką muzealną poświęconą Polakom ratującym Żydów.

To niezwykle przejmujące muzeum. Jestem ogromnie wdzięczny i dziękuje w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu wszystkich moich rodaków, tym, którzy przyczynili się do jego powstania – mówił  prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Markowej. – Niech to muzeum, obok innych, będzie dla nas i dla wszystkich odwiedzających wielkim świadectwem tragicznej, ale dobrej pamięci i ostrzeżenia, co nienawiść, pogarda czyni z ludzi – dodał prezydent Duda.

Inspirowane losami Ulmów Muzeum, ukazuje historie polskich bohaterów z czasów niemieckiej okupacji z lat 1939-45. Tragiczna historia rodziny Ulmów w sposób symboliczny ukazuje losy wielu Polaków, którzy ryzykowali życiem swoim i bliskich. Polacy za jakąkolwiek pomoc Żydom byli skazywani na śmierć. Odpowiedzialność zbiorowa całych rodzin podlegała najsurowszemu prawu obowiązującemu tylko w okupowanej przez Niemców Polsce. Ulmowie w niewielkim gospodarstwie ukrywali ośmioro Żydów – z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. W nocy 24 marca 1944 roku żandarmeria niemiecka na oczach świadków brutalnie rozstrzelała Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię będącą w dziewiątym miesiącu ciąży, szóstkę ich dzieci oraz ukrywanych przez rodzinę Żydów.

W 1995 r. Instytut Yad Vashem przyznał pośmiertnie Józefowi i Wiktorii Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Trwa też proces beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci. Historia rodziny Ulmów nie jest odosobniona. Oprócz powszechnie znanych na całym świecie nazwisk, takich jak Irena Sendlerowa czy Jan Karski, trzeba też pamiętać o wielu innych, bezimiennych polskich bohaterach, którzy podejmowali się ratowania Żydów. W Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej można poznać ich tożsamość i poruszające historie.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

muz1muz2muz3muz4muz5

Zobacz również: